PATRON FESTIWALU - MAREK HŁASKO
 
 
MAREK HŁASKO (1934-1969)
Pisarz i scenarzysta filmowy. Autor kultowych dzieł takich jak m.in. "Pierwszy krok w chmurach", "Ósmy dzień tygodnia", "Następny do raju", "Palcie ryż każdego dnia", "Głupcy wierzą w poranek", "Następny do raju", "Baza ludzi umarłych". Warszawiak z urodzenia, wielokrotnie przeprowadzał się z rodziną, pomieszkując m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Częstochowie. Edukację zakończył na szkole średniej, nie ukończywszy jej ostatecznie. Pracował m.in. w firmach transportowych w stolicy. Pierwsze próby pisarskie zaowocowały debiutem opowiadań wydanych w 1955 roku. Jednak dopiero po wydaniu zbioru "Pierwszy krok w chmurach" (1956) zyskał ogólnokrajowe uznanie.
Zdobywszy popularność, skupił się na pisarstwie, publikował kolejne dzieła. Jednocześnie był współautorem scenariuszy do adaptacji filmowych swoich dzieł ("Pętla", "Ósmy dzień tygodnia", "Baza ludzi umarłych"). W trakcie prac przy pierwszym filmie poznał aktorkę Sonję Ziemann, z którą był w związku małżeńskim (1962-1967). W 1958 roku wyjechał do Paryża, rozpoczynając tym samym okres emigracyjny. Do końca życia mieszkał za granicą, głównie w Niemczech, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.
Krytyka twórczości Hłaski jest niejednoznaczna. Początkowo pisarz był chwalony – został uhonorowany Nagrodą Pracy w 1955 roku. Po wyjeździe za granicę napiętnowały go ówczesne polskie władze. Po odwilży politycznej krytycy z perspektywy czasu zauważają różne etapy w twórczości pisarza, jak również jego podatność na ówczesne prądy literacko-polityczne.
Zmarł w niemieckim Wiesbaden w wyniku przedawkowania leków.
 
 
 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework