19 listopada br. podczas uroczystej Gali 12. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów, została po raz pierwszy w historii Kozzi Film Festiwalu, przyznana  statuetka „Klaps” dla Krytyka Filmowego Roku. Otrzymał ją Łukasz Maciejewski, wybitny krytyk filmowy i teatralny, filmoznawca, wykładowca akademicki, autor wielu książek, od 11. lat współtwórca KFF, Przyjaciel Biblioteki Norwida. 

Nasz Gość przyjął statuetkę z rąk Sebastiana Ciemnoczołowskiego, samorządowcy, niegdyś Burmistrza Kargowej, gdzie sięgają początki Kozzi Film Festiwalu oraz Andrzeja Bucka, dyrektora KFF i Biblioteki Norwida, który wygłosił specjalnie przygotowaną laudację. Andrzej Buck mówił: „Fenomen Łukasza Maciejewskiego, pierwszego, historycznego laureata Nagrody „KLPAS” dla Krytyka Filmowego Roku, polega na tym, że poza erudycją, gigantyczną wiedzą, talentem pisarskim i literackim, posiadł również tajemnicę słuchania, dar słuchania, wsłuchiwania się w cudze słowa, myśli, intencje”.  

Łukasz Maciejewski mówił: „Nagrodę traktuję jako wyróżnienie dla wszystkich, którzy wierzą jeszcze w sens uprawiania krytyki teatralnej i filmowej na serio. Traktują ten zawód (zawód, profesję, a nie hobby) poważnie. Że to ma wszystko jeszcze sens, jest kontynuacją i rozwojem ścieżki, którą w moim przypadku wyznaczali moi nauczyciele i mistrzowie, a jeżeli dzisiaj usłyszałem z wielu ust, że to, co robię, jest dla kogoś ważne, że bywam czytany i słuchany, to chcę wierzyć, że to jest właśnie potwierdzenie sensu mojej drogi. Tak, wiem, mam szczęście. Rzadkie szczęście. Spełniania się w tym, co kocham, co zawsze było i jest moją pasją, kontynuowania tej pasji na własnych prawach i warunkach. Doceniam to i dziękuję. Jestem wdzięczny tym, dzięki którym mogłem i mogę nadal rozwijać się i uprawiać ten piękny, szlachetny i odpowiedzialny zawód. Zawód krytyka filmowego i teatralnego”. 

Uczestnikiem wydarzenia była także Katarzyna Hołyńska, aktorka Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, absolwentka Wydziału Aktorskiego w Łodzi, niegdyś studentka Łukasza Maciejewskiego. „Profesor Łukasz Maciejewski dawał nam wszystkim wiarę w siebie – podkreślała. - Nigdy nie zapomnę, że przy wielu okazjach, powtarzał, żebyśmy nie pozwolili odebrać sobie tej wiary. Zarażał entuzjazmem, był dla nas przykładem spełnionej, satysfakcjonującej, pięknej i mądrej kariery zawodowej, a prywatnie: cudownym, ciepłym człowiekiem”.

Gala 12. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów nie mogła obejść się bez akcentów literackich. Poetki i poeci z Zielonej Góry i Żar: Katarzyna Jarosz-Rabiej, Agnieszka Ginko, Elżbieta Dybalska, Natalia Haczek, Zofia Chrin-Nowicka oraz Roman Krzywotulski zaprezentowali swoje wiersze. 

Spotkaniu towarzyszył koncert duetu Prognoza Niepogody w składzie: Milena Wroczyńska – wokal, Paweł Kieler – gitara, wokal wspierający, muzyka.

Dziękujemy naszym gościom i wszystkim uczestnikom Gali Festiwalu. 

 

 

  

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework