Ósma albo jedenasta…
    
8(11). KOZZI FILM FESTIWAL. Festiwal Filmu, Teatru i Książki
KOZZI – KRAFFTÓWNA – ŁOMNICKI
10-14 czerwca 2022
ZIELONA GÓRA – ZATONIE

Podczas kolejnej edycji Festiwalu publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze i Zatoniu. Prezentacje odbywać się będą w przestrzeniach pozornie nietypowych i nieprzewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z ofertą festiwalową. Są to: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Kino Norwid w sali im. J. Koniusza WiMBP im. Cypriana Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino na Górze w mediatece Góra Mediów, Kino RCAK w Centrum Kultury Kreatywnej oraz Park Książęcy w Zatoniu.

Festiwal odbędzie się w dniach 10-14 czerwca 2022. Tegorocznej edycji patronować będą kultowi aktorzy polskiego kina: Maciej Kozłowski, Barbara Krafftówna oraz Tadeusz Łomnicki, którzy odeszli, ale na stałe wpisali się w kanon polskiego kina i teatru. Zaproszenie na Festiwal jako gość specjalny przyjął Jan Englert, znakomity aktor filmowy i teatralny, reżyser.

Inni goście, którzy zapowiedzieli swój udział w KFF to: Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, ks. prof. Andrzej Draguła, krytyk filmowy i teatralny, kulturoznawca, Bernd Buder, dyrektor FilmFestiwal Cottbus.

Ponadto na żywo wystąpią: Bartosz Blaschke, Kamila Drecka, Beata Kawka, Sławomira Łozińska, Lech Dyblik, Andrzej Grabowski, Jacek Głomb, Waldemar Matuszewski, Mirosław Zbrojewicz, Filip Gieldon, Remigiusz Grzela, Magdalena Żak i inni.  

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcia festiwalowe skupione będą wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2021-2022, Kozzi Gangsta Film. Kino akcji, Łukasz Maciejewski. Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie fabularnym, Kino znad granicy (współczesne kino niemieckie), Kino wg Andrzeja Draguły: Wiara i wojna, Kultowe postaci polskiego kina: Barbara Krafftówna, Tadeusz Łomnicki, Maciej Kozłowski. Filmem otwarcia został obraz Ołeha Sencowa Nosorożec, do którego komentarz przedstawi gość z Ukrainy, Oksana Palii.

Joshua Jadi asystent programowy dyrektora FilmFestiwal Cottbus Bernda Budera zaprezentuje laureata 31. FilmFestival Cottbus za reżyserię: Żeby nie było śladów, (reż. Jan P. Matuszyński). Natomiast Gordon Kämmerer ze Stadttheater w Cottbus przedstawi swój obraz pt.  Die Waldgänger.

Najważniejszy nurt w programie Festiwalu to Kino Polskie. Filmy z lat 2021-2022. Tu pokażemy m.in. najnowsze i najciekawsze filmy polskiego kina (Magdalena, reż. Filip Gieldon, Fucking Bornholm, reż. Anna Kazejak, Po miłość / Pour l'amour, reż. Andrzej Mańkowski, Bo we mnie jest seks, reż. Katarzyna Klimkiewicz, Marzec  ̒68, reż. Krzysztof Lang). Prezentowane obrazy opatrzą komentarze krytyków. 

Cykl Kino akcji. Kozzi Gangsta Film również przedstawia się ciekawie, a najnowsze filmy tego gatunku, to m.in.: Lokatorka, reż. Michał Otłowski, Mój dług, reżyseria Denis Delić / Bogusław Job, Furioza, reż. Cyprian T. Olędzki). 

Łukasz Maciejewski, krytyk i wykładowca łódzkiej filmówki, rozmawiać będzie o rolach drugoplanowych w polskim filmie fabularnym. Nominacje otrzymali: Inni ludzie, reż. Aleksandra Terpińska (rola Beaty Kawki, matki Kamila), Jakoś to będzie, reż. Sylwester Jakimow (rola: Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, matki Jacka), Piosenki o miłości, reż. Tomasz Habowski (rola Andrzeja Grabowskiego jako Andrzeja Jaroszyńskiego), Sonata, reż. Bartosz Blaschke (rola Lecha Dyblika jako Jurasa), Wszystkie nasze strachy, reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt (rola Marii Maj, babci Daniela). 

Równie ciekawie zapowiadają się panele dyskusyjne, w tym.:
Festiwalowy dialog: „Maciej Kozłowski – TAK zapamiętany”
Festiwalowy dialog: „Moje ulubione role drugoplanowe”
Festiwalowy dialog: „Jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym!...”
Festiwalowy dialog „FFC i KFF: 11 lat współpracy – filmowy dialog”
Festiwalowy dialog „Droga do wolności 1989. Filmowa historia”.

Na Festiwal przybędzie – jak wspomniano wcześniej – Mirosław Zbrojewicz, aktor filmowy i teatralny, którego debiut teatralny nastąpił 14 czerwca 1981 (rola Sukiennika w Mistrzu Piotrze Pathelinie na scenie Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, gdzie pracował w latach 1981-1982. Portret artysty będzie wieloaspektowy. Oprócz filmów z jego udziałem pokażemy spektakl: Érica-Emmanuela Szmitta Małe zbrodnie małżeńskie, w którym wystąpi wraz z Beatą Kawką, w reż. Karola Wróblewskiego. To w cyklu Lubuskie konotacje.     

W specjalnym wydaniu Czytelni Dramatu na Scenie w Zatoniu przeczytamy dramat: Nie chcę matki piękniejszej od mojej (Je n’aurais souhaité une mère plus belle que la mienne!…) wg powieści Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu, w adaptacji Waldemara Matuszewskiego i Roberta De Quelena oraz dramat Mirosławy Szott Jeszcze Żywi  w reżyserii Andrzeja Nowaka.

Dyskusje o książkach, które toczyć się będą w Kinie Norwid wzbogacą integrację sztuk na Festiwalu. Wystąpią m.in.: Remigiusz Grzela Krafftówna w krainie czarów, Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb, Kamila Drecka Jan Englert. Bez oklasków, Andrzej Grabowski Jestem jak motyl.


FORPOCZTA 8 (11). KOZZI FILM FESTIWALU 2022
Forpoczta I odbyła się 14 marca 2022. Uczestniczyliśmy w wydarzeniu: Forpoczta I (spotkania wokół filmów). KINO LUBIĘ. Łukasz Maciejewski zaprasza! z udziałem Małgorzaty Foremniak, z którymi odbyła się rozmowa o filmie Sonata reż. Bartosz Blaschke, a także innych filmach.
Z kolei 12 maja, podczas Forpoczty II, przebiegał FilmFestiwal Cottbus 2021, prezentowany przez dyrektora programowego FFC Bernda Budera. Zaprezentujemy film nagrodzony na FilmFestival Cotbus 2021 za najlepszą reżyserię: Żeby nie było śladów, reż. Jan P. Matuszyński.
Natomiast Forpoczta III (9 czerwca) zaprezentuje Kultowe postaci polskiego kina. Wieczór filmowy z patronami: Kozzi Maciej Kozłowski, Barbara Krafftówna, Tadeusz Łomnicki.

Jednakże Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2021-2022. Także i w tym roku po obejrzeniu filmów przyznane zostaną statuetki Klaps 2022 w następujących kategoriach: Grand Prix, czyli Klaps 2022 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego;
Klaps 2022 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2022 za wybitna osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi oraz Klaps 2022 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny, czyli kino akcji. Dodatkowo przewidujemy NAGRODE PUBLICZNOŚCI w głosowaniu online za najlepszy film! Warto podkreślić, że autorką statuetek jest Aneta Pabjańska-Moskwa, artystka z Żar, natomiast plakat zaprojektował Grzegorz Myćka.

W planowanym na wrzesień Post Scriptum Festiwalu zobaczymy:

FILMY – zapisy ról Tadeusza Łomnickiego
FILMY – dokumenty Leszka Mądzika (Golgota, reż. Leszek. Mądzik,  Dotyk przemijania, reż. Dorota Nowakowska)
FILMY – dokumenty Hanki Brulińskiej (Maska – eksperymentalny projekt filmowy w reż. Hanki Brulińskiej na podstawie opowiadania Stanisława Lema, film fabularny – krótkometrażowy, Drgania świetlików, projekt filmowy przedstawiający w artystyczny sposób losy aktora – wyjście z bezdomności Andrzeja Golejewskiego).

To już ósma edycja Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze. Ale też warto zauważyć, że wchodzimy w mały jubileusz, gdyż licząc od spotkania w 2012 roku w Kargowej to już jedenasta edycja filmowej imprezy. Zielonogórski Festiwal Filmu, Teatru i Książki powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju – Kozzi Gangsta Film, przyjął od przydomka urodzonego w Kargowej artysty. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora. Pomysłodawcą wydarzenia ówczesny Burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski, a twórcą programu Dyrektor Festiwalu Andrzej Buck.

Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im jednakże talentem i kreacją.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal - Zielonogórskiego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki to także zespół organizatorów: od początku, poza pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, są to członkowie stowarzyszeń współpracujących z Biblioteką – wcześniej Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, od 2019 roku także Stowarzyszenia Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku staje się miastem filmu i teatru, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków, autorów książek, miastem oferującym projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach, warsztaty filmowo-teatralne i literackie.

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, wzbogacamy program zielonogórskiego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego. Zgodnie z tradycją Festiwalowi co roku patronuje Maciej Kozłowski, aktor drugiego planu wywodzący się z lubuskiego miasteczka Kargowa. Dodatkowo w 2021 roku Festiwal firmują postaci kultowych aktorów.

Gośćmi Festiwalu były dotąd gwiazdy polskiego filmu i teatru, aktorzy, reżyserzy, krytycy, m. in.: Anna Dymna, Wiesław Komasa, Andrzej Grabowski, Grażyna Szapołowska, Marian Dziędziel, Kinga Dębska, Artur Żmijewski, Teresa Lipowska, Artur Barciś, Maria Sadowska, Małgorzata Zajączkowska, Joanna Szczepkowska, Joanna Brodzik, Agnieszka Mandat, Ewa Błaszczyk, Piotr Machalica, Adam Ferency, Jacek Fedorowicz, Krzysztof Daukszewicz, Lech Dyblik, Magdalena Zawadzka, Jan Holoubek, Piotr Cyrwus, Jowita Budnik, Łukasz Maciejewski, Misia Furtak, Gabriela Muskała, Katarzyna Żak, Aleksandra Konieczna, Marian Opania, Andrzej Seweryn, Sebastian Stankiewicz, Grażyna Błęcka-Kolska, Zdzisław Wardejn, Zbigniew Zamachowski, Łukasz Simlat, a w ostatnim roku m.in. Krzysztof Globisz, Dorota Segda, Jan Peszek, Roma Gąsiorowska, Eliza Rycembel i inni.

Andrzej Buck
Dyrektor Festiwalu, kurator programowy i koordynator projektu

www.festiwal.norwid.net.pl 
https://www.facebook.com/festiwalzgora/


 

 

 

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework