SPOTKANIE Z...

Bartosz Blaschke, reżyser

Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1990 r. związany z Platformą działań artystycznych Hermetyczny Garaż, ugrupowaniem artystycznym eksplorującym rejony sztuki audiowizualnej, plastycznej, muzycznej, filmowej i teatralnej. W r. 2007 wykonawca zdjęć i operator w filmie fabularnym Zamach. W 2006 r. operator kamery oraz aktor w filmie fabularnym Pod powierzchnią. W latach 2003-2008 scenarzysta telenoweli Na wspólnej. W latach 2002-2003 operator kamery cyklu filmowego Psie serce. W roku 2002 współpraca operatorska w filmie fabularnym Alarm. W 2000 r. oświetleniowiec w filmie fabularnym Duże zwierzę. W 2021 r. zrealizował reżysersko znakomity film Sonata, który zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem odbędzie się w Zielonej Górze.
KINO NORWID

13 czerwca (poniedziałek), g. 20.30

Kamila Drecka, autorka biografii Jana Englerta

Dziennikarka, pisarka. W 1990 r. podjęła pracę w poznańskim oddziale TVP, gdzie spędziła kolejne trzy lata. Realizowała tam reportaże społeczne, filmy i impresje filmowe o sztuce. Kontynuowała pracę m.in. przy realizacji popularnego programu „Pegaz”, który można było obejrzeć na antenie TVP2. Relacjonowała ważne wydarzenia kulturalne (np. Biennale Sztuki, Festiwal „Malta”). Na swoim koncie ma także muzyczny film dokumentalny pt. Jerzego Satanowskiego Przystanek Życie (współrealizacja z M. Kłaczyńską). Największą popularność przyniosły jej ambitne cykle telewizyjne („Ogród Sztuk”, „Prawdę Mówiąc”), w których rozmawiała z wybitnymi postaciami polskiej kultury. W tym samym czasie dziennikarka zajmowała się także programami społecznymi – „Grzechami Polskimi” i „Grzechami po polsku”. W 2009 r., we współpracy z J. Andermanem, Kamila Drecka zrealizowała film dokumentalny Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki. Jest także autorką kilku głośnych książek biograficznych (rozmowa z izraelskim politologiem i dyplomatą, Szewachem Weissem pt. Pamiętam…, wywiady-rzeki z: Haliną Kunicką Świat nie jest taki zły, z Arturem Barcisiem Aktor musi grać, by żyć oraz z Janem Englertem Bez oklasków. Ta ostatnia książka z udziałem bohatera wywiadu i samej autorki zaprezentowana zostanie podczas Festiwalu.
KINO NORWID
10 czerwca 2022 (piątek), g. 18.00

 

Lech Dyblik, aktor, pieśniarz

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pieśniarz. Absolwent PWST w Krakowie (1981). Debiutował w warszawskim Teatrze Narodowym, gdzie występował do 1987 r. W kinie debiutował w 1982 r. w filmie fabularnym Noc poślubna w biały dzień w reżyserii Jerzego Gruzy. Sympatię widzów zyskał m.in. dzięki wyrazistym kreacjom, głównie drugoplanowym, w takich filmach jak: Kroll, Ogniem i mieczem, Człowiek wózków, Wtorek, Zemsta, Wesele, Wołyń, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Na bank się uda, Malowany ptak, Wyszyńskizemsta czy przebaczenie, czy też w serialach Świat według Kiepskich, Blondynka, Boża podszewka, Sukces i Wiedźmin. Jego drugą pasją jest śpiewanie i granie na gitarze. Wydał płyty: Bandycka dusza, Dwa brzegi i W miasteczku Tarusa. Artysta spotka się ze swoimi wielbicielami w Zielonej Górze podczas Festiwalowego dialogu.
KINO NORWID
13 czerwca 2022 (poniedziałek), godz. 20.00

Jan Englert, aktor, reżyser

Aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor sztuk teatralnych, pedagog. Absolwent PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor warszawskich teatrów: Polskiego (1964-1969, 1981-1994), Współczesnego (1969-1981), Teatru Narodowego (od 1997), a od 2003 dyrektor artystyczny tej sceny. Zagrał w przedstawieniach Erwina Axera (Leon w Matce; Banco w Macbetcie Ionesco, Pierwszy w Rzeczy listopadowej Brylla), Jerzego Kreczmara (Mesa w Punkcie przecięcia Claudela; Gustaw w Dziadach kowieńskich Mickiewicza), Kazimierza Dejmka (Konrad w Wyzwoleniu; Pan Młody w Weselu Wyspiańskiego; w sztukach 64 Mrożka: rola tytułowa w Vatzlavie, Nieud w Letnim dniu, Moris w Kontrakcie; Bartodziej w Portrecie; Chlestakow w Rewizorze Gogola), Andrzeja Łapickiego (Gustaw w Ślubach panieńskich Fredry), Tadeusza Minca (Henryk w Ślubie Gombrowicza), Macieja Prusa (tytułowa rola w Ryszardzie III Szekspira), Pawła Passiniego (Hamlet 44), Grzegorza Jarzyny (T.E.O.R.E.M.A.T. wg Pasoliniego). Wyreżyserował m.in. Matkę, Bezimienne dzieło i Onych Witkacego, Kordiana Słowackiego; Śluby panieńskie Fredry, Udrękę życia Levina; w Teatrze Telewizji: Mewę i Iwanowa Czechowa, Miesiąc na wsi Turgieniewa, Dziady Mickiewicza, Beatryks Cenci Słowackiego. Zagrał m.in. w filmach Andrzeja Wajdy (Kanał, Katyń, Tatarak), Kazimierza Kutza (Sól ziemi czarnej, Perła w koronie), Janusza Zaorskiego (Baryton), Filipa Bajona (Magnat), a także w serialach Janusza Morgensterna (Kolumbowie, Polskie drogi), Jerzego Antczaka (Noce i dnie), Ryszarda Bera (Lalka), Jana Łomnickiego (Dom). Profesor warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, gdzie pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego (1981-1987) i rektora (1987-1993, 1996-2002). Za jego kadencji odbudowano Teatr Szkolny Collegium Nobilium i powołano Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych. W 2001 otrzymał tytuł honorowego profesora Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej w Moskwie. W latach 1992-1993 był członkiem Rady ds. Kultury przy Prezydencie RP. W 1989 otrzymał tytuł profesora. Obecnie jest wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie. Od r. 2003 piastuje stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie. Jest tegorocznym gościem specjalnym Festiwalu. Wystąpi w rozmowie o książce biograficznej Jan Englert. Bez oklasków z Kamilą Drecką.

KINO NORWID
10 czerwca 2022 (piątek), godz. 18.00Beata Kawka, aktorka filmowa i teatralna

Aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa, producent i reżyser dubbingu, właścicielka Film Factory Studio. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W teatrze zadebiutowała we Fredraszkach, sztuce wystawianej w Teatrze PWST. W latach 1993-1998 była aktorką Teatru Nowego w Warszawie. Była również związana z Teatrem Dramatycznym m. st. Warszawy, Operą Bałtycką oraz Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Wystąpiła w kilkunastu rolach teatralnych w spektaklach reżyserów, takich jak: Tadeusz Słobodzianek, Mariusz Benoit, Paweł Łysak, Adam Hanuszkiewicz, Zbigniew Zapasiewicz i Piotr Grabowski. Na ekranie debiutowała w serialu Panny i wdowy. W latach 1999-2002 grała w serialu TVP2 Na dobre i na złe. Później w serialach: Samo życie, Barwy szczęścia i Pierwsza miłość. W 2007 została laureatką nagrody dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Madrycie za rolę Beaty w filmie Jasne błękitne okna w reżyserii Bogusława Lindy, którego była producentem. W latach 2016-2018 była kierownikiem artystycznym Teatru Miejskiego w Lesznie. W latach 2019-2020 była dziennikarką internetowej rozgłośni Halo.Radio.

KINO NORWID
14 czerwca 2022 (wtorek) g. 16.00
g. 18.00 – SALA CKK RCAK

Sławomira Łozińska, aktorka filmowa i teatralna

Aktorka filmowa i teatralna, w latach 2003-2005 członkini Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W latach 1971-1975 studiowała na Wydziale Aktorskim PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, uzyskując tytuł zawodowy magistra sztuki. Ukończyła również podyplomowe studium menedżerów kultury przy Szkole Głównej Handlowej. W latach 1973-1986 i 1988-1990 była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Ponadto występowała w warszawskim Teatrze Nowym (1990-1994) i Teatrze Adekwatnym (1993-1994). Od 1997 r. kierowała Działem Organizacji Pracy Artystycznej Teatru Narodowego. Współpracowała z Telewizją Polską jako jedna z redaktorów i prowadzących program Kawa czy herbata? (1994-1995). W latach 1996-1999 pełniła funkcję wiceprezesa zarządu głównego Związku Artystów Scen Polskich. W maju 2003 została powołana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w której zasiadała do grudnia 2005 r. W 2006 r. powróciła do Teatru Narodowego, a w 2008 r. została dyrektorem naczelnym Teatru Ateneum. W dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, także w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Wystąpiła m.in. w serialach Daleko od szosy (1976, jako Bronka) i W labiryncie (1988-1991, jako redaktor Joanna Racewicz). Epizodyczne role zaliczyła także m.in. w serialach Klan i Złotopolscy. W 2007 r. wcieliła się w postać Barbary Jakubik w serialu Barwy szczęścia.
KINO NORWID
12 czerwca 2022 (niedziela), g. 17.00

Filip Gieldon, reżyser

Absolwent Wydziału Reżyserii w PWSFTViT w Łodzi. Łączy zamiłowanie do kina i teatru z doświadczeniem kulturowym, które dało mu życie w Szwecji, Londynie i w Polsce. W 2013 r. zadebiutował jako reżyser teatralny w teatrze WARSawy przedstawieniem Gruzy napisanym przez Dennisa Kelly’ego. Następnie zrealizował film dokumentalny Egzamin Dojrzałości i film fabularny Luna oraz przedstawienie muzyczne w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W 2016 r. wyreżyserował spektakl Antygona w Nowym Jorku w Teatrze Śląskim. W 2017 r. wyreżyserował klasyczną sztukę Augusta Strindberga Panna Julie w Teatrze Aleksandra Fredry w Gnieźnie oraz współczesny dramat Rewolta autorstwa Alice Birch w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Rewolta była konkursowym przedstawieniem teatru na festiwalu m-teatr, gdzie została dwukrotnie nagrodzona. W 2017 r. odbyła się premiera jego spektaklu Szklana menażeria. Na początku 2019 r. jego dramat Szwedzkie blade blondynki nie idą do nieba dostał się do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W kwietniu tego samego roku wyreżyserował teatr telewizji na podstawie dramatu Kasie autorstwa Wojciecha Tremiszewskiego dla Teatroteki. Produkcja ta otrzymała Nagrodę Publiczności, a także nagrody za scenografię, muzykę, drugoplanową rolę kobiecą podczas 4. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2020 roku.

KINO NORWID
12 czerwca 2022 (niedziela), g. 20.00

Jacek Głomb, reżyser

Historyk, dziennikarz, pisarz, reżyser. Współzałożyciel Ośrodka Teatru „Warsztatowa”, gdzie prowadził alternatywny Teatr Na Skraju. Od 1994 r. jest dyrektorem Teatru Dramatycznego w Legnicy. Ściągnął do niego absolwentów z krakowskiej i wrocławskiej szkoły teatralnej, z którymi stworzył wiele ciekawych spektakli plenerowych. W 1995 r. ukończył Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST. Ukończył też historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor biografii o emigracyjnym pisarzu Janie Bielatowiczu (Zielony Jasiek). Razem z Krzysztofem Kopką i Maciejem Kowalewskim napisał Balladę o Zakaczawiu. Jego najważniejsze spektakle: Trzej muszkieterowie, Pasja, Zły, Don Kichot nocą, Koriolan, Ballada o Zakaczawiu, Hamlet, Obywatel M., Wschody i zachody miasta, Szaweł. Za działalność reżyserską był wielokrotnie nagradzany (nagroda Fundacji Theatrum Gedanense za najlepszy spektakl szekspirowski w sezonie 1998/99, Dolnośląski Brylant Roku 2000, Nagrodę im. Konrada Swinarskiego w 2002 dla najlepszego reżysera sezonu 2000/01. W roku 2002 za Osobowość Twórczą Roku nagrodzony został „Dolnośląskim Brylantem Roku 2001”, a w 2003 r. uhonorowano go „Dolnośląskim Kluczem Sukcesu” w kategorii największej osobowości w promocji regionu. Odznaczony został także Złotym Krzyżem Zasługi.

KINO NORWID
11 czerwca 2022 (sobota), g. 16.00

Andrzej Grabowski, aktor filmowy i teatralny

Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, artysta kabaretowy, piosenkarz, scenarzysta i reżyser. Jako aktor zadebiutował w 1972 r. w serialu Odejścia, powroty. W 1974 ukończył studia aktorskie w PWST w Krakowie. Jeszcze w trakcie studiów zadebiutował w Teatrze Telewizji, następnie grał w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego oraz krakowskich teatrach: Słowackiego i Starym. Ponadto występował w zespole Ensemble MW2, z czasem rozpoczął karierę kabaretową. Ogólnopolską rozpoznawalność zapewniła mu rola Ferdynanda Kiepskiego, głównego bohatera serialu Polsatu Świat według Kiepskich, w którym gra od 1999 r. Do najważniejszych ról w jego aktorskiej karierze należą występy w filmach: Dzień świra, Kariera Nikosia Dyzmy, Zróbmy sobie wnuka, Pitbull, Strajk, Dublerzy, Pitbull. Nowe porządki, Pitbull. Niebezpieczne kobiety i Polityka. Z dubbingu został zapamiętany jako Buck Gdak w Kurczaku Małym, Nathaniel w Zaczarowanej, Miś Tuliś w Toy Story 3 oraz Alastor „Szalonooki” Moody z serii filmów o Harrym Potterze. W 2009 r. debiutował jako wokalista studyjny. Wydał cztery albumy: Mam prawo... czasami... banalnie, Cudne jest nudne, Pechy i peszki oraz Łagodnie. Jest laureatem Nagrody Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu dla Młodych Aktorów podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz zdobywcą nagrody na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska”. Został odznaczony Złotym i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
KINO NORWID
13 czerwca 2022 (poniedziałek), g. 16.00

Remigiusz Grzela, krytyk filmowy i teatralny

Krytyk filmowy i teatralny, prozaik, poeta i dramaturg, autor przekładów, wykładowca. Stypendysta MKiDN (2007, 2013); w latach 2007-2011 kierownik literacki Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Od 2019 kierownik literacki Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Publikował w paryskiej „Kulturze”, „Literaturze”, „Kinie”, „Gazecie Wyborczej”, „Zwierciadle”. W„Gazecie Wyborczej” prowadził cykl „Teatr, Muzyka, Kino w Gazeta Cafe”. W Teatrze Żydowskim prowadzi cykl spotkań Bagaże kultury. Jest inicjatorem Nagrody poetyckiej Dżonka im. Stachy Zawiszanki, recenzentem magazynu „Nowe Książki”. Wyreżyserował spektakle emitowane na żywo (Naznaczeni, Kochany synu) oraz wystawił polską prapremierę. Jest współautorem scenariusza filmowego Taki Raj, także Sprawiedliwa. Autor scenariuszy monodramów i adaptacji. Jest współautorem trzyodcinkowego dokumentu dla TVN Polska Jasienicy, a także filmu kinowego Krafftówna w krainie czarów w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa. Film nawiązuje do jego książki o tym samym tytule. Jest jego scenarzystą i producentem kreatywnym.
KINO NORWID
13 czerwca 2022 (poniedziałek), g. 13.00 i 18.00

Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny

Dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, także na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Laureat wielu nagród dziennikarskich. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT. Dyrektor artystyczny Festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie, także Festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Jest ambasadorem projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez NCK, kuratorem filmowym Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) w Krakowie. Współpracownik prestiżowych czasopism i portali, publicysta. Juror prestiżowych konkursów filmowych i teatralnych. W Centrum Sztuki Mościce prowadzi kino Millennium, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS) w Krakowie prowadzi cykl „Przywrócone arcydzieła”, we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym jest gospodarzem „Magla filmowego”. Autor kilku książek (tom esejów Aktorki. Aktorki, Aktorki. Portrety, Wszystko jest lekko dziwne, wywiad-rzeka z Danutą Stenką Flirtując z życiem).
12 czerwca 2022 (niedziela), g. 17.00
13 czerwca 2022, g. 11.00 i 20.00

 

Waldemar Matuszewski, reżyser

Reżyser teatralny i radiowy. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (1977) i reżyserii warszawskiej PWST im. Aleksandra Zelwerowicza (1981) – przedstawienie dyplomowe przygotował w Teatrze na Woli pod opieką Tadeusza Łomnickiego. Podczas studiów na PWST był asystentem Kazimierza Kutza i Ludwika Rene. Zrealizował kilkadziesiąt spektakli teatralnych, spektakli Teatru Telewizji oraz słuchowisk radiowych. Pracował w warszawskich teatrach: Narodowym, Na Woli, Ateneum, Małym, Dramatycznym, Kwadrat, Syrena. Poza Warszawą reżyserował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego, Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie oraz Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. W jego dorobku artystycznym obecna jest przede wszystkim klasyka: Sofokles, Goldoni, Szekspir, Moliere, Czechow, Dostojewski, Proust. Był dyrektorem artystycznym Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze (1991-1996) oraz Teatru Polskiego w Poznaniu (1998-2000). W sezonie 2010/2011 kierował Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
11 czerwca 2022 (sobota), g. 21.00

Mirosław Zbrojewicz, aktor filmowy i teatralny

Absolwent warszawskiej PWST (1981). Debiut teatralny odbył na scenie Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Wystąpił wówczas (1981) w roli Sukiennika w Mistrzu Piotrze Pathelinie w reżyserii Wojciecha Maryańskiego. Kilka lat czekał z kolei na debiut filmowy – w 1989 r. zagrał rolę Strażaka w Ostatnim dzwonku. Sporą popularność przyniosły mu role w polskich komediach (m.in. jako człowiek Siary w Kilerze oraz jako kultowy Andrzej „Grucha” w filmie Chłopaki nie płaczą w reżyserii Olafa Lubaszenki. Aktor
zajmuje się również dubbingiem. M.in. użyczył głosu Wilkowi w Shreku oraz braciom Karczybykom w Zaplątanych.

14 czerwca 2022 (wtorek), g. 18.00 – SALA CKK RCAK

Magdalena Żak, aktorka filmowa i teatralna

Tarnowianka, aktorka, doktorantka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Do tej pory można było ją zobaczyć na deskach teatrów w całej Polsce, m.in TR Warszawa, Teatru Współczesnego w Warszawie, Teatru Nowego w Krakowie, Teatru Współczesnego w Szczecinie czy Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Interesuje się antropologią kultury i szeroko pojętą sztuką. W 2021 roku zrealizowano film Filipa Gieldona pt. Magdalena ze znakomitą kreacją Magdaleny Żak w tytułowej roli. Z aktorką i reżyserem filmu będzie okazja się spotkać podczas Festiwalu.

KINO NORWID
12 czerwca 2022 (niedziela), godz. 20.00

Andrzej Draguła


Dr hab. teologii, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, kierownik Katedry Teologii Praktycznej na Wydziale Teologicznym USz, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Publicysta. Członek redakcji kwartalnika „Więź” i Rady Naukowej Laboratorium „Więzi”. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka w roku 2018. Autor wielu książek, m.in. wydanych w Bibliotece „Więzi”: Ocalić Boga. Szkice z teologii sekularyzacji; Copyright na Jezusa. Język, znak, rytuał między wiarą a niewiarą; Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem; Emaus. Tajemnice dnia ósmego. W 2021 r. opublikował w oficynie W drodze Posty. Od kilku lat aktywnie współtworzy FFTiK. W tegorocznej edycji Festiwalu prezentuje cykl Kino wg Draguły. Wiara i wojna.
KINO REKTORAT
11-13 czerwca (sobota-poniedziałek), godz. 18.00

Bernd Buder


Urodził się w 1964 roku w Berlinie. Studiował nauki polityczne na Freie Universität w Berlinie. W latach 1996-2005 był dyrektorem programowym berlińskiego kina artystycznego Berliner Filmkunsthaus Babylon. Był także kuratorem kilku innych festiwali (Skena Up studencki festiwal filmowy i teatralny, Prishtina, „dokumentArt”, Neubrandenburg, „goEast”, Wiesbaden, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zagrzebiu). W latach 2011-2014 pełnił funkcję dyrektora koprodukcji Wschód-Zachód „łącząc Cottbus”. Od 1996 roku jest zaangażowany w FilmFestival Cottbus na różnych stanowiskach (scouting, rzecznik prasowy, kurator, autor tekstów katalogowych). Od 2013 roku jest jego dyrektorem programowym. Od 2005 roku Buder jest konsultantem sekcji Forum Berlińskiego Festiwalu Filmowego dla państw będących następcami byłej Jugosławii. Dołączył także do Forum Berlinale jako koordynator kin. Od 2010 roku programuje sekcję konkursową filmów europejskich i kina bałkańskiego na festiwalu filmowym „Cinedays” w Skopje w Macedonii. Od 2011 roku konsultuje się z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Prishtina. Pracuje również jako moderator kilku instytucji i dziennikarz filmowy (magazyn filmowy „Filmdienst”, dziennik „Berliner Morgenpost”). Od kilku lat systematycznie współpracuje z Festiwalem Filmu i Teatru, pełniąc funkcję członka festiwalowego Jury. 

 

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework