Festiwalowi towarzyszą rokrocznie wydarzenia teatralne.
W tym roku zaprezentujemy:

MAŁE ZBRODNIE MAŁŻEŃSKIE
 
Małe zbrodnie małżeńskie Erica-Emmanuela Schmitta to sztuka z elementami komedii, kryminału, powieści miłosnej, pełna zaskakujących zwrotów akcji, wspaniałego, błyskotliwego dialogu. Opowieść o ludziach w drodze, gdzie drogą jest ich wspólne życie, na którą zdecydowali się wejść razem kilkanaście lat temu. Co zostało z pierwszych fascynacji, uniesień, pożądania, miłości i zakochania? Jak dalece zmieniły się obrazy nas samych, żyjących ze sobą, czy może już obok siebie. Czy zawiedliśmy nasze uczucia, czy zgubiliśmy sens bycia razem? na czym polega fenomen zaufania? Czy zawsze musimy rezygnować z własnych pragnień na rzecz szczęścia drugiej osoby? Dlaczego przez tyle lat nie potrafimy ze sobą szczerze porozmawiać i okłamujemy się dla dobra „spokoju” w związku, którego tak bardzo pragniemy?
 
Wraz z aktorami BEATĄ KAWKĄ I MIROSŁAWEM ZBROJEWICZEM, reżyser Karol Wróblewski zabiera widzów w drogę poznania samych siebie. Często coś, co wydaje się banałem w rzeczywistości jest poważnym problemem i tylko humor, śmiech, czasem łzy, taniec, śpiew, wspomnienia czy zwykła rozmowa mogą uratować związek dwojga kochających się ludzi. Nie ma prostych odpowiedzi, są jedynie trudne pytania.
 
Występują:
BEATA KAWKA, MIROSŁAW ZBROJEWICZ

reżyseria Karol Wróblewski
scenografia Arkadiusz Kośmider
kostiumy Monika Palikot / CapricornArtHouse
światło Ewa Garniec
opracowanie muzyczne Grzegorz Jurga/Printempo
choreografia Arkadiusz Bodrzyński
projekcje Jan Maciarewicz/Filip Haman/ Katarzyna Irmina Stępniak
fotografia Przemysław Dzienis/Natalia Mleczak/ Agnieszka Marszałek

Producent FETA – Teatr Fundacji Edukacji Teatralnej i Artystycznej

Czas trwania 1 godz. 30 min.

Cena biletów: 70,00 zł. BILETY JUŻ DOSTĘPNE! -
ABILET.PL

14 czerwca 2022, godz. 18.00
Centrum Kreatywnej Kultury – Regionalne Centrum Animacji Kultury, ul. Sienkiewicza 11, Zielona Góra

"Zrealizowano przy pomocy środków finansowych Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego"

                                      

 

CZYTELNIA DRAMATU

  • Nie chcę matki piękniejszej od mojej (Je n’aurais souhaité une mère plus belle que la mienne!…)

W scenerii Parku Książęcego w Zatoniu obejrzymy i wysłuchamy inscenizacji według adaptacji Waldemara Matuszewskiego oraz Roberta de Quelena powieści Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu. Ideą realizatorów skupionych w Stowarzyszeniu Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego jest zadośćuczynienie potrzebie czułości i piękna w życiu człowieka. Wystąpią znani aktorzy sceny lubuskiej, w tym: Janusz Młyński, Tatiana Kołodziejska, James Malcolm, Joanna Koc. Po wydarzeniu rozmowę z reżyserem `

Waldemarem Matuszewskim poprowadzi dr Janusz Łastowiecki. Gospodarzem, a zarazem pomysłodawcą cyklu Czytelnia Dramatu jest dr Andrzej Buck.

Czytanie sceniczne adaptacji zatytułowanej „Nie chcę matki piękniejszej od mojej!...” to kolejna próba Matuszewskiego przyswojenia arcypowieści Prousta teatrowi. 6 kwietnia 1991 roku w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy (na Scenie im Haliny Mikołajskiej) miała miejsce premiera adaptacji zatytułowanej „Ach, Combray!...”. Spektakl wciąż możemy oglądać, bo został zarejestrowany przez Teatr TV programu drugiego. Była to ostatnia teatralna rola Ryszardy Hanin (tutaj jako Ciocia Leonia). 6 października 2007 roku na poznańskiej Scenie na Piętrze miała miejsce premiera adaptacji na dwoje aktorów (Marcel – Grzegorz Emanuel, Franciszka – Barbara Wrzesińska) zatytułowanej „Ach, ten Marcel!...”; spektakl powstał we współpracy z Teatrem im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Obecna adaptacja nawiązuje do „Ach, Combray!...” – jest dziełem tej samej dwójki adaptatorów – Waldemara Matuszewskiego i Roberta de Quelen. O ile jednak obsada z roku 1991 liczyła 16 postaci, tym razem scenariusz opiera się na czterech (spośród tamtych szesnastu) postaciach. Egzemplarze otrzymali aktorzy etatowo związani z Teatrem Lubuskim: James Malcolm /Marcel/, Joanna Koc /Matka/, Tatiana Kołodziejska /Babka/ i Janusz Młyński /Ojciec/. Teatr wspiera także technicznie swoich aktorów w tym projekcie. Reżyseruje Waldemar Matuszewski. [e-teatr.pl]

ZATONIE – SCENA PAŁACOWA
11 czerwca (sobota), godz. 21.00 

  •   Jeszcze żywi Mirosławy Szott

Kolejne wydarzenie rozgrywane w przepięknych realiach dawnej siedziby księżnej Doroty de Taylerand de Périgord w Zatoniu opowiada historię młodego chłopaka, który wybiera się na warsztaty literackie do lokalnej grupy pisarzy. Ma do wykonania zadanie, ale orkan nawiedzający miasto krzyżuje jego plany. Dzięki temu stajemy się świadkami historii nieobecności ojca w jego życiu. To sztuka, jak się okazuje, ma szansę doprowadzić do ich spotkania. Kanwą inscenizacji stał się dramat Mirosławy Szott pt. Jeszcze żywi, wyreżyserowany przez Andrzeja Nowaka. W Czytelni wystąpią: Elżbieta Donimirska, Kinga Kaszewska-Brawer, Tatiana Kołodziejska, Anna Stasiak, Artur Beling, Robert Kuraś, Andrzej Nowak. Oprawę muzyczną przygotował Bogdan Stasiak. Po czytaniu rozmowa z autorką, Mirosławą Szott. Koordynacja cyklu: dr Janusz Łastowiecki.

ZATONIE – SCENA PAŁACOWA
12 czerwca (niedziela), godz. 20.30

 

 

 

 

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework