Bo we mnie jest seks

(biograficzny/obyczajowy)
Polska 2021, 105 minut
reżyseria
Katarzyna Klimkiewicz
obsada: Maria Dębska, Leszek Lichota, Krzysztof Zalewski-Brejdygant, Bartłomiej Kotschedoff, Katarzyna Obidzińska, Borys Szyc
Kino Norwid, 10.06.2022, g. 11.00
 Kino Polskie. Filmy z lat 2021-2022
Obraz biograficzny ikony polskiej popkultury, naczelnej skandalistki PRL, a przede wszystkim znakomitej aktorki i piosenkarki Kaliny Jędrusik. Wydarzeniom z życia Jędrusik towarzyszy atmosfera szalonej zabawy środowiska ówczesnej śmietanki towarzyskiej. Film to frapująca historia blasków, cieni, wzlotów i upadków zawrotnej kariery artystki.

 

 Die Waldgänger


(komedia)
Niemcy 2021, 83 minuty
reżyseria
Gordon Kämmerer In Kooperation mit dem Staatstheater Cottbus
Obsada: Marie Rathscheck, Gordon Kämmerer, Max Thommes, Jo Fabian, Lisa Schützenberger, Boris Schwiebert
Kino Norwid, 11.06.2022, g. 14.00
Kino znad granicy

Film jest produkcją o Niemcach i lesie. Jest swego rodzaju inscenizowanym dokumentem. Reżyser boleśnie odczuł ubiegłoroczny reżim sanitarny (koronowirus), który zablokował próby. Wykorzystał tę sytuację do nakręcenia inscenizacji dokumentalnej.

 

Fabian albo świat schodzi na psy (Fabian oder der Gang vor die Hunde)


(czarna komedia)
Austria/ Niemcy 2021, 180 minut
reżyseria
Dominik Graf
obsada: Tom Schilling, Albert Schuch, Saskia Rosendhal, Michael Wittenborn, Petra Kalkutschke, Elmar Gutmann
Kino Norwid, 12.06.2022, g. 14.00
 Kino znad granicy
Zmierzch Republiki Weimarskiej w roku 1931. Życie w Berlinie toczy się szybko i intensywnie, choć pobrzmiewają jeszcze duchy niezabliźnionych ran z przeszłości oraz niepewność przyszłości. Codziennością rządzi chaos, daje się wyczuć wyraźny społeczny ferment. Miejskie szlaki przecieramy wraz z pisarzem Jakobem Fabianem. Do spółki z przyjacielem prowadzą nocne życie, odwiedzając coraz to dziwniejsze lokale - miejsca, gdzie polityczne dyskusje mieszają się z rozmowami o sztuce, a poważne tematy często ustępują taniej rozrywce. Ten osobliwy miejski labirynt wydaje się i ekscytujący, i opresyjny. Szansą na odnalezienie właściwej drogi okazuje się dla Jakoba spotkanie z początkującą aktorką, która zweryfikuje jego dotychczasowe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

Fucking Bornholm

(dramat / komedia)
Polska 2022, 95 minut
reżyseria
Anna Kazejak
obsada
Agnieszka Grochowska
Maciej Stuhr
Grzegorz Damięcki
Jaśmina Polak
Magnus Krepper
Marcel Sikora
Grupa przyjaciół wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend,
który od lat spędzają na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy
tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami?
Kino polskie. Filmy z lat 2021-2022

  Furioza

 (dramat/akcja)
Polska 2021, 139 minut
reżyseria
Cyprian T. Olencki
obsada: Mateusz Banasiuk, Weronika Książkiewicz, Mateusz Damięcki, Łukasz Simlat, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski
Kino Norwid, 11.06.2022, g.11.00
Kino akcji. Kozzi Gangsta Film
Wydarzenie z przeszłości rozdziela losy trójki przyjaciół. Niespodziewanie w życiu Dawida, obecnie lekarza, pojawia się ona, niegdyś miłość jego życia - Dzika, teraz doświadczona policjantka. Składa mu propozycję nie do odrzucenia - albo zostanie policyjnym informatorem i wtyczką, albo jego brat trafi do więzienia z wieloletnim wyrokiem. Przyciśnięty do muru Dawid w końcu ulega, a jego głównym celem staje się infiltracja rosnącej w siłę zorganizowanej grupy przestępczej. Trafiając w sam środek wojny o wpływy i pieniądze, będzie mierzyć się z nieufnością dawnego przyjaciela Goldena. Wkrótce odkryje też, że świat, od którego próbował się uwolnić, wciąga go ze zdwojoną siłą.

 

Inni ludzie

(dramat)
Polska 2022, 106 minut
reżyseria
Aleksandra Terpińska
obsada: Jacek Beler, Sonia Bohosiewicz, Magdalena Koleśnik, Marek Kalita, Sebastian Fabijański, Beata Kawka
Kino Norwid, 14.06.2022, g. 16.00
Łukasz Maciejewski. Moje ulubione role drugoplanowe
Deliryczna opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości jest. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. Ludzi będących w kleszczach miasta pulsującego w rytmie rapu. Warszawiakom, bohaterom Innych ludzi towarzyszy w codzienności narrator uważnie ich obserwujący.

 Jakoś to będzie

 

(komedia)
Polska 2021, 89 minut
reżyseria
Sylwester Jakimow
obsada: Dobromir Dymecki, Albert Osik, Sebastian Pawlak, Dorota Pomykała, Sebastian Stankiewicz
Kino Norwid, 12.06.2022, g. 12.00
Łukasz Maciejewski. Moje ulubione role drugoplanowe
Trzydziestka na karku, mieszkanie z rodzicami, brak funduszy, nieudane związki z kobietami to symptomy wskazujące, że trzeba coś w życiu zmienić. Do takich wniosków dochodzą zgodnie Albert, Marcin i Jacek – trzej kumple z osiedla, którzy po serii biznesowych katastrof, wreszcie wpadają na pomysł, jak nieźle zarobić. Tak powstaje plan śmiałej akcji, która zaprowadzi bohaterów w sam środek wielkiego wesela, gdzie czeka na nich nie tylko kasa, ale i szansa na gorący romans. Po drodze wystarczy tylko niczego nie popsuć. A z tym, jak wiadomo, bywa różnie. Czasem łatwiej powiedzieć, niż samemu coś zrobić.


Jedenaste: znaj sąsiada swego


(czarna komedia)
Niemcy 2021, 82 minuty
reżyseria
Daniel Brühl
obsada: Daniel Brühl, Peter Kurth, Rike Eckermann, Aenne Schwarz, Gode Benedix, Vicky Krieps
Kino Norwid, 10.06.2022, g. 13.00
Kino znad granicy

Daniel jest wziętym aktorem, mieszka w ekskluzywnym lofcie w Berlinie, ma piękną żonę i poukładane życie rodzinne .Ma zrobić duży krok w aktorskiej karierze, rolą w popularnym amerykańskim filmie o superbohaterach. Szczegóły propozycji aktorskiej ma poznać na przesłuchaniach w Londynie. Zanim jednak dotrze na lotnisko, wstępuje do baru za rogiem., gdzie spotyka innego klienta Bruna, który, jak się okazuje, na ten moment czekał od dawna. Dochodzi do  konfrontacji dwóch odmiennych życiowych postaw.

Krafftówna w krainie czarów


(dokument)

Polska 2021, 82 minuty
reżyseria
Maciej Kowalewski / Piotr Konstantinow
obsada
Barbara Krafftówna
Kino Norwid, 13.06.2022, g. 13.00
Łukasz Maciejewski. Moje ulubione role drugoplanowe

Aktorka, piosenkarka, artystka kabaretowa Barbara Krafftówna była niezwykłą kobietą. Film zagląda do jej magicznej krainy. Zamieszkują ją duchy przeszłości, ale ponad wszystko - niezapomniane kreacje teatralne, serialowe i filmowe. Krafftówna niepowtarzalnym głosem snuje intymną gawędę, w której bogate doświadczenia kobiety i artystki spotykają się z wiecznie żywą wyobraźnią małej dziewczynki, a jej własne słowa przenikają się z fragmentami ról.

Lokatorka


(dramat/sensacyjny)
Polska 2021, 118 minut
reżyseria
Michał Otłowski
obsada: Irena Melcer, Sławomira Łozińska, Barbara Jonak, Krzysztof Stroiński, Jan Frycz, Piotr Głowacki
Kino Norwid, 12.06.2022, g. 17.00
Kino akcji. Kozzi Gangsta Film

Na warszawskim Mokotowie pojawia się rzekomy, prawny właściciel budynku. Stosując bezwzględne metody, zmusza kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska, której rodzina mieszka tu od 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Magdalena


(dramat)
Polska 2021, 101 minut
reżyseria
Filip Gieldon
obsada: Magdalena Żak, Natalia Sikora, Anna Gajewska, Marcel Wiercichowski, Maja Malesa,
Kaja Walden
Kino Norwid, 12.06.2022, g. 20.00
Kino Polskie. Filmy z lat 2021-2022
Młoda, niema kobieta komunikuje się ze światem poprzez muzykę. Nocami próbuje swoich sił w klubie, planując zagraniczną karierę didżejki. W ciągu dnia próbuje zajmować się pięcioletnią córką, którą wychowuje razem ze swoją matką. Problemy w pracy i nieporozumienia z matką sprawiają, że jej sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Poznaje znaną didżejkę Julię, która bierze ją pod swoje skrzydła, obiecując wyjazd do Berlina na słynną imprezę branżową. Dziewczyna zaczyna wierzyć, że jej marzenia mają szansę się spełnić. Niestety, trudna przeszłość, od której cały czas ucieka, zaczyna ją doganiać i niszczyć to, co zdołała osiągnąć. Dodatkowo obdarzenie zaufaniem nieodpowiedniej osoby rozpocznie ciąg wydarzeń, których nie da się zatrzymać. Ostatecznie staje przed sdecyzją – córka czy ucieczka?


 Marzec '68


(dramat/romans)
Polska 2022, 120 minut
reżyseria
Krzysztof Lang
obsada: Ignacy Liss, Vanessa Aleksander, Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski
Kino Norwid, 14.06.2022, g. 11.00
Kino Polskie. Filmy z lat 2021-2022
W proteście studentów warszawskich w roku 1968 (bezprawne relegowaniu kolegów z uczelni oraz obrona zdjętych z afisza Dziadów, w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym) uczestniczą także Hania i Janek. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi i szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira Romeo i Julia, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie. Czy ich miłość przetrwa? Czy zdołają pokonać przeciwności, które stawia przed nimi los?

 Mój dług

(obyczajowy)
Polska 2022, 100 minut
reżyseria
Denis Delić, Bogusław Job
obsada: Bartosz Sak, Piotr Stramowski, Olga Bołądź, Marcin Januszkiewicz, Anna Karczmarczyk, Piotr Polk
Kino Norwid, 11.06.2022, g. 20.00
Kino akcji. Kozzi Gangsta Film
Młody przedsiębiorca Sławomir Sikora, prześladowany przez bezwzględnego bandytę, dopuszcza się morderstwa w obronie swoich najbliższych. Skazany na 25 lat walczy o przetrwanie w środowisku recydywistów skazanych za najcięższe zbrodnie. Pozbawiony nadziei na sprawiedliwość, odizolowany od tych, których kocha, musi znaleźć w sobie siłę, by przeżyć i pozostać sobą. Każdy dzień tutaj jest walką o zachowanie godności i człowieczeństwa. Sikora podejmuje tę walkę i nie daje się złamać. Uczy się zyskiwać sojuszników i przyjaciół, zdobywać szacunek i lawirować pomiędzy więziennymi subkulturami. Dzięki przyjaźni ze skazanym za zabójstwo uciekinierem z Legii Cudzoziemskiej oraz pomocy działaczki na rzecz praw człowieka, Sikorze udaje się uwierzyć, że jeszcze nie wszystko jest dla niego stracone. Ale kluczowe decyzje zapadają daleko za murami.

Nasiona (Die Saat)


(dramat)
Niemcy 2021, 100 minut
reżyseria
Mia Maariel Meyer
obsada: Hanno Koffler, Dora Zygouri, Anna Blomeier, Andreas Döher
Kino Norwid, 11.06.2022, g. 16.00
Kino znad granicy
Rainer i Nadine wprowadzają się z 12-letnią córką do nowego domu, wymagającego remontu. Wykonuje go po godzinach Rainer, który sam pracuje w firmie budowlanej. Po latach awansuje na kierownicze stanowisko. Niestety nowe zadania przerastają jego kompetencje. Nie jest w stanie zaakceptować nieuczciwych praktyk i chce być lojalny wobec kolegów. Nie są to jednak cechy pożądane w świecie, gdzie kapitalistyczne stosunki obejmują nie tylko relacje pracownicze, ale też społeczne. Zawodowa degradacja Rainera zachwieje podstawami egzystencji jego rodziny. A to z kolei wpłynie na wzajemne relacje jej członków, szczególnie ojca z dorastającą córką.

Nosorożec (Nosorih)


(dramat/kryminał)

Niemcy/Polska/Ukraina 2021, 101 minut
reżyseria
leg Sentsov
obsada: Serhii Filimonov, Evhen Chernykov, Yevhen Grygoriev, Alina Zievakova, Mariia Shtofa, Irina Mak
Kino Norwid, 10.06.2022, g. 15.00
Film otwarcia
Tytułowy Nosorożec to młody mężczyzna, łączący w sobie odwagę, siłę, spokój i lekkomyślność. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Obserwujemy, jak dorasta na tle wzlotów i upadków swojego życia rodzinnego. Kolejne wydarzenia z jego życia przebiegają według schematu wspólnego dla epoki życia sowieckiego: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Nosorożec awansuje w hierarchii lokalnego gangu przestępczego, stając się wkrótce jego przywódcą.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Europe Direct Guben.


 

Piosenki o miłości


(dramat)
Polska 2021, 90 minut
reżyseria
Tomasz Habowski
obsada: Tomasz Włosok, Justyna Święs, Andrzej Grabowski, Patrycja Volny, Małgorzata Bogdańska, Paulina Dębkowska
Kino Norwid, 10.06.2022, g. 21.00
Łukasz Maciejewski. Moje ulubione role drugoplanowe

Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on jest gościem. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić?

 

Po miłość (Pour l'amour)


(dramat)
Polska 2021, 90 minut
reżyseria
Andrzej Mańkowski
obsada: Jowita Budnik, Artur Dziurman, Patrycja Ziniewicz, Mamadou Ba, Lech Dyblik
Kino Norwid, 14.06.2022, g. 20.00
Film zamknięcia Kino polskie. Filmy z lat 2021-2022

Film, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, dotyka problemu przemożnego wpływu nowych technologii na życie ludzi. Marlena zmaga się z poważnym kryzysem małżeńskim wywołanym przez alkoholizm jej męża Zbigniewa. Dzięki internetowi poznaje Bruna, Senegalczyka, który przywraca jej poczucie własnej wartości i kobiecości. Okazuje się jednak, że mężczyzna ma wobec niej inne zamiary niż stworzenie z nią związku…


Sonata

(biograficzny/dramat)
Polska 2021, 118 minut
reżyseria
Bartosz Blaschke
obsada: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Konrad Kąkol, Jerzy Stuhr, Irena Melcer
Kino Norwid, 13.06.2022, g. 21.00
Łukasz Maciejewski. Moje ulubione role drugoplanowe
Oparta na wydarzeniach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie – jak wcześniej zakładano – autyzm.
Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca.

Strzał z bliska (Nahschuss)


(dramat)
Niemcy 2021, 116 minut
reżyseria
Franziska Stünkel
obsada: Cast Lars Eidinger, Devid Striesow, Luise Heyer, Peter Benedict
Kino Norwid, 13.06.2022, g.16.00
Kino znad granicy

Franz skończył studia i marzy o karierze naukowej oraz spokojnej egzystencji u boku ukochanej dziewczyny. Zdaje sobie jednak sprawę, że takie życie jest poza jego zasięgiem. Franza nie interesują polityczne przepychanki między Wschodnimi i Zachodnimi Niemcami, gdy jednak dostaje propozycję objęcia posady na uniwersytecie i wysokich zarobków, zgadza się bez wahania. Musi jedynie popracować przez rok dla Stasi, rządowej agencji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo narodowe. Franz wykonuje posłusznie kolejne polecenia, jednak pewnego razu zostaje wysłany na tajną misję do Niemczech Zachodnich, gdzie uświadamia sobie, w jak głębokiej żył iluzji.

Wiarołom


(dramat)
Polska 2021, 76 minut
reżyseria
Piotr Złotorowicz
obsada: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Koman, Mirosław Zbrojewicz, Julia Szczepańska, Mateusz Więcławek, Jakub Klimaszewski
Kino Norwid, 14.06.2022, g.18.30
Kino polskie. Filmy z lat 2021-2022
Ania, po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnej wsi. Chce spędzić z mamą – Marą ostatnie miesiące jej życia. Odnajduje też w wiosce swą niegdysiejszą miłość - Alka). Ponowne spotkanie tych dwojga uruchomi serię nieoczekiwanych zdarzeń, a dla Mary będzie jednym z najtrudniejszych wyzwań w życiu. Każdy z portretowanych bohaterów ma w tej oryginalnej, niezwykle sensualnej opowieści własną historię, marzenia oraz sekrety. Mieszają się tu perspektywy, ścierają punkty widzenia, stopniowo ujawniając kolejne emocje i uczucia, które rozgrywają się w każdej z ekranowych postaci.

Wolni albo martwi (Stürm: Bis wir tot sind oder frei)


(dramat, romans)
Szwajcaria/Niemcy 2020, 118 minut
reżyseria
Oliver Rihs
obsada: Marie Leuenberger, Joel BasmanJella Haase
Kino Norwid, 12.06.2022, g.16.00
Kino znad granicy
Akcja rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku w Szwajcarii: w czasie niepokojów społecznych i walki o prawa kobiet. Jedną z aktywistek jest prawniczka, Barbara Hug, która nie tylko walczy o uwolnienie aresztowanych na protestach działaczek, ale też wykorzystuje salę sadową jako polityczną trybunę do prezentowania swoich wolnościowych poglądów. Walter Stürm, „król ucieczek”, którego obrony się podejmuje, staje się dla niej symbolem oporu.

Wszystkie nasze strachy


(dramat)

Polska 2021, 90 minut
reżyseria
Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt
obsada: Dawid Ogrodnik, Maria Maj, Andrzej Chyra, Jacek Poniedziałek, Oskar Rybaczek, Agata Łabno
Kino Norwid, 13.06.2022, g.11.00
Łukasz Maciejewski. Moje ulubione role drugoplanowe

Artysta Daniel to katolik i aktywista. W jego rodzinnej miejscowości domy są ozdobione jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe, uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia, a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców.

Żeby nie było śladów

(dramat)
Czechy / Francja / Polska 2021, 200 minut
reżyseria
Jan P. Matuszyński
obsada: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Aleksandra Konieczna
Film Festival Cottbus 2021 – główni laureaci!
Drobiazgowo odtworzona historia sprzed niemal 40. lat. Stan wojenny tłamsi solidarnościową opozycję. 12 maja 1983 r. Grzegorz Przemyk (syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej) zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest kolega Przemyka, który składa zeznania obciążające milicjantów. Tłumy wzburzonych ludzi organizują demonstrację maszerując ulicami Warszawy za trumną Przemyka. Władza próbuje zapobiec złożeniu zeznań świadka w sądzie, organizując operację „Junior”, której głównym celem jest zatajenie prawdy.

 

Wygnanie (Exile)

(dramat)
Belgia/Niemcy/Kosowo 2020, 161 minut
reżyseria
Visar Morina
Kino Rektorat, 14.06.2022, g.16.00
Kino znad granicy

Projekcja filmu dzięki współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie

Xhafer ma 45 lat i pochodzi z Kosowa. Od lat mieszka i pracuje w firmie farmaceutycznej w Niemczech. Pewnego dnia, po frustrujących wydarzeniach w pracy Xhafer wraca do domu i widzi, że ktoś zawiesił martwego szczura przy jego bramie. Pytanie, kto to zrobił i dlaczego nie daje mu spokoju. Podejrzewa swoich rasistowskich kolegów z pracy. Powoli jego podejrzenia zamieniają się w obsesję. Na każdym kroku Xhafer czuje się teraz dyskryminowany i zastraszany ze względu na swoje pochodzenie etniczne. Każde słowo, każdy gest traktuje jako dowód. Jego niemiecka żona Nora ma tego dość. Czy naprawdę chodzi o rasizm? A może koledzy w pracy go po prostu nie lubią? Czy te wszystkie podejrzenia mają potwierdzenie w rzeczywistości, czy tylko rozgrywają się w głowie Xhafera? Wciągająca kronika rosnącego zagrożenia pojawiającego się między przynależnością a wyobcowaniem.

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework