19 września br. (niedziela), godz. 12.00 zapraszamy na Zielonogórski Salon Poezji z udziałem Doroty Segdy, znakomitej aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej, profesor sztuk teatralnych, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Gospodarz Salonu Andrzej Buck.

Dorota Segda - urodziła się 12 lutego 1966 r. w Krakowie, a tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie) ukończyła w 1988 r. Jako aktorka występowała w teatrze, filmach i serialach telewizyjnych. Dubbingowała również postacie z filmów dla dzieci i młodzieży. Uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych, a w 2012 otrzymała z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego tytuł profesora sztuk teatralnych. Obecnie jest rektorem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
Jako studentka ostatniego roku debiutowała na deskach Starego Teatru w roli Soni w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego (reż. Andrzej Wajda). Jej pierwszy występ w Teatrze Telewizji to rola Anny w „Po próbie” Ingmara Bergmana w reżyserii Jana Maciejowskiego w 1988 r. Rok później zagrała swoją pierwszą rolę w filmie – był to węgierski obraz „Na koniec XX wieku” w reżyserii Ildiko Enyedi.
Na deskach Starego Teatru do roku 1997 zagrała m.in. także Albertynkę w Operetce Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Bradeckiego (1988), Ofelię w Hamlecie (IV) Williama Szekspira w reż. Andrzeja Wajdy (1989), Manię w Ślubie Witolda Gombrowicza w reż. Jerzego Jarockiego (1991), Księżną w Tak zwanej ludzkości w obłędzie według Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Jerzego Grzegorzewskiego (1992) oraz Hermię w Śnie nocy letniej Szekspira w reżyserii Rudolfa Zioły (1992). W Miłości na Krymie Sławomira Mrożka w reżyserii Macieja Wojtyszki była Lily Karłowną Swietłową (1994), wcieliła się również w postać Solwejgi w Peer Gyncie Henrika Ibsena w reżyserii Marka Fiedora (1996). Za rolę Salomei w Śnie srebrnym Salomei została wyróżniona przez redakcję miesięcznika „Teatr” Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza: za sezon 1992/93, zaś za rolę Małgorzaty w Fauście – za sezon 1996/97.
W latach 1997-2000 występowała w Teatrze Narodowym w Warszawie. Do jej najważniejszych występów w tym teatrze należą role zagrane w spektaklach w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, na podstawie sztuk Stanisława Wyspiańskiego: Joanna w Nocy listopadowej (1997), Joas w Sędziach (1999) i Rachela w Weselu (2002). Gościnnie grała też w Teatrze Bagatela w Krakowie, Krakowskim Teatrze Scena STU, a także w Och-Teatr i Teatr 6. piętro w Warszawie.
Od 2000 roku aktorka ponownie występowała w Starym Teatrze, gdzie zagrała m.in. Adelę/Falę/Laodamię w przedstawieniu Marka Fiedora Tryptyk Wyspiański według Wyspiańskiego (2000), Pannę Młodą-Żonę w Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Krzysztofa Nazara (2001) i Helen w Polaroidach Marka Ravenhilla w reżyserii Michała Kotańskiego (2003). Na krakowskiej scenie aktorka wystąpiła także w jednej z ról w Przedtem/Potem Roland Schimmelpfenniga w reżyserii Pawła Miśkiewicza (2006) i w przedstawieniach młodych twórców - jako Krystyna w Sinobrodym - nadziei kobiet Dei Loher Arkadiusza Tworusa (2005) i Hrabianka Geschwitz w przejmującym spektaklu Lulu Franka Wedekinda w reżyserii Michała Borczucha (2007).
Poza występami na deskach teatralnych Segda rozwijała swoją karierę również na małym i wielkim ekranie. Odegrała poruszającą rolę tytułowej Faustyny w filmie Jerzego Łukaszewicza, opowiadającym historię błogosławionej Marii Faustyny Kowalskiej (1994). Rok później otrzymała za nią główną nagrodę aktorską „Bałtycką Perłę”, która przyznana została na III Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Państw Nadbałtyckich w Rydze. Zagrała Olgę - matkę dziecka zagrożonego białaczką w Słabej wierze Krzysztofa Zanussiego (1996) z serii Opowieści weekendowych, Ankę we Wszystkich świętych Andrzeja Barańskiego (2002) i silną, ambitną producentkę Dorotę w Show Macieja Ślesickiego (2003) opowiadającym historię uczestników telewizyjnego reality show. Ostatnio wystąpiła także m.in. w kameralnym dramacie Wstyd Piotra Matwiejczyka (2006).
Od 1999 do 2005 roku Segda występowała w serialu telewizyjnym Na dobre i na złe w reżyserii Piotra Wereśniaka i Romana Zatorskiego. Rola doktor Agaty Kwiecińskiej przyniosła jej dużą popularność u widzów. Przyjęła także rolę w telenoweli Barwy szczęścia. Pojawiła się również w takich serialach jak Usta Usta, Komisarz Alex i Dziewczyny ze Lwowa.
W filmach Harry Potter i Zakon Feniksa, Harry Potter i Książę Półkrwi, Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I-II użyczyła głosu Bellatriks Lestrange, którą grała Helena Bonham Carter. Dubbingowała także filmy animowane – Iniemamocni i Iniemamocni 2 (jako Helen Parr/Elastyna/Pani Iniemamocna), Auta i Auta 2 (Sally Carrera) oraz Merida waleczna (rola Elinor).

Źródło: Encyklopedia teatru polskiego (tutaj są zdjęcia ze spektakli)

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework