W ramach Festiwalu zapraszamy na cykl ZIELONOGÓRSKIE KONOTACJE, czyli artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub zawodowo związanymi z regionem aktorami.
W tegorocznej odsłonie tego cyklu pokażemy filmy z udziałem bądź w reżyserii Lecha Mackiewicza,
m.in. Warszawa w reż. Dariusza Gajewskiego, Interior, reż. Marek Lechki, Ja Ciebie też, reż. Lech Mackiewicz. Po projekcji filmów odbędzie się spotkanie i rozmowa z aktorem, reżyserem, dramaturgiem.  

Twórczość teatralną Lecha Mackiewicza zaprezentujemy w innym festiwalowym cyklu CZYTELNIA DRAMATU. 15 września w Parku Książęcym w Zatoniu wystawiony zostanie komediodramat pt. Nie jesteś moim Abbą. To już trzecia sztuka w ,,australijskim" cyklu tego reżysera.    

Wspomniane cykle połączone są tematyką końca świata – naszego świata, takiego, jakim go znamy.  Dwie poprzednie sztuki: "NaGL - Not a Good Look" ( "DeNNO - Dno Ewentualnie Nie Najlepszy Obraz") oraz "Everyman & The Pole Dancers" ("Tańczący z Everymanem") zostały napisane, a następnie opublikowane przez Currency Press w Australii. Tam też miały swoje premiery: w Sydney i w Melbourne. Pomysł i pierwszy szkic ,,Nie jesteś moim Abbą’’ również pochodzą z Antypodów, jednak sztuka w obecnej wersji powstała już w Polsce. Jest to moja kolejna fantazja na temat Sądu Ostatecznego, postapokaliptyczna przypowieść o końcu świata i jeśli podejść do tego z bardziej filozoficznego punktu siedzenia, to ma wymiar mocno biblijny, pomimo swojej abstrakcyjnej formy. Może wydawać się trudna na pierwszy rzut oka, ale tak naprawdę jest prosta i chyba warta uwagi. Śmieszna też momentami – z dystansem i bez. [Lech Mackiewicz]

Opis sztuki:   
Brat i Siostra, Himen i Szimona, to jedyni pozostali przedstawiciele ludzkości. Ostatni, a zarazem pierwsi. Od nich, jak od Adama i Ewy, ma zacząć się nowa historia, ale... Żeby można było zacząć myśleć o przyszłości, trzeba rozliczyć przeszłość. Trzeba ją zamknąć. Tu wkracza na scenę Komornik Wszystkiego, zapowiedziany przybyciem boskiego zwiastuna  Przecudo. Himon i Szimona będą chcieli uwięzić Światło - dla dobra przyszłości. Ale czy istnieje dla nich przyszłość? Nadzieja? Czas?’’ 

Lech Mackiewicz – aktor, reżyser, scenarzysta. Urodził się w 1960 r. w Skierniewicach. Absolwent krakowskiej PWST i University of Technology w Sydney. W latach 80. wyemigrował do Australii, gdzie założył teatr Auto Da Fe, pomysłodawca i współorganizator festiwalu filmowego "Felliniada".
Występował, m.in. w Teatrze im. Jaracza w Łodzi i Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Grał m.in. w filmach Wierne blizny, 4 w 1, Tea for three, Old flames oraz licznych przedstawieniach, wśród których były Ja i Beatrix, Ostatnia taśma Krappa, The Island. Zajmuje się również reżyserią filmową (Rozwód, Adaptation, ToTuToTam) oraz teatralną. Wystawił Emigrantów w Auto Da Fe Theatre Co., Króla Leara z The Globe Theatre Tokyo, w PACT Theatre Sydney Madness – sztukę poświęconą Witkacemu, a także w ACM Theatre – Mito spektakl So called K.. Dorobek twórczy Lecha Mackiewicza oglądać mogli uczestnicy międzynarodowych festiwali: Seul Theatre Festival, Toga Art Festival w Japonii, Adelaida Festival, Sydney Art Festival. Widzom szczególnie znany z takich ról jak: Kardynał Wyszyński w filmach Giacomo Battiato Karol  – człowiek, który został papieżem i Karol – Papież, który pozostał człowiekiem oraz Andrzej w filmie Dariusza Gajewskiego Warszawa. We wrześniu 2007 roku uznany za najlepszego aktora 8. Melbourne Undegrand Film Festiwal za rolę Bore w filmie Left Ear. Wystąpił w wielu polskich serialach, m.in. Złotopolscy, Czas honoru, Prawo Agaty, Na Wspólnej.
Od kilku lat mieszka i pracuje w Zielonej Górze, gdzie gra w spektaklach, ale również je reżyseruje. Jego realizacje w Lubuskim Teatrze to Ja ciebie też, Małgośka z Zielonej, Szklana menażeria i opieka artystyczna nad recitalem Joanny Wąż Ojej, kobieta.

[Z arch. Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze]

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework