W niezwykłym miejscu, jakim jest Park Książęcy w Zatoniu, zagości w tym roku nasz Festiwal! W tych wyjątkowych okolicznościach interesujące wydarzenia, które zbliżają się dużymi krokami!

Wraz z Teatrem Kropka Theatre
zapraszamy 18 i 19 września br. na spektakl Wanda Immortalis. Misterium. Jest to adaptacja dramatu Cypriana Norwida pt. Wanda. Rzecz w obrazach sześciu (1852).
Adaptacja i reżyseria     Jolanta Juszkiewicz
Projekt w fotografii        Marek Lalko
Wykonanie: Marta Pohrebny, Justyna Śmietańska, Jolanta Juszkiewicz, Anna Łuczkiewicz, Cezary Zygmunt Molenda, Krzysztof Kowala, Łukasz Szpilski, Jarosław Skorulski, Krystian Pawelec.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wanda jest legendarną pogańską księżniczką słowiańską, córką króla Krakusa, który był założycielem miasta Krakowa w Polsce. Według jednej z wersji legendy popełniła samobójstwo rzucając się do Wisły, aby uniknąć niechcianego małżeństwa z niemieckim najeźdźcą. Cyprian Norwid pokazuje relację Wandy z Rytygerem jako wzajemną miłość, a całość utworu jest o przemianie Wandy, która ofiarowuje swoje życie za naród.

Oba utwory (Wanda i Krakus) są misteriami (...): na przedziwnie intuicyjnych, przebogatych, acz zwięźle traktowanych tłach epoki oraz narodu i jego gości rozgrywają się liturgiczne prawie dramaty Wandy
i Krakusa, w których „słów granice są jeszcze słowem" – i gdzie przeto (...) „dialog jest niesłychanie oszczędny, osoby wypowiadają słowa tylko najniezbędniejsze, nie wywnętrzają się po naszemu, nie są psychologicznie pogłębione, w mowie ich pełno skróceń, przemilczeń i domyślników.
Zenon Przesmycki, 1912

Dramat ten jest tragedią samotności. Z własnych  przeżyć, z najcięższych konfliktów wyrastających na  gruncie osobistego osamotnienia, wysnuł Norwid mitologiczny motyw królowej Wandy. (...) Wanda napiętnowana jest przez los stygmatem innych przeznaczeń. (... ) U Norwida naczelnym akcentem jest człowieczeństwo Wandy: jej psychika i tylko jej przeżycia. Nie ma bogów słowiańskich, jest raczej przeczucie Golgoty. Emil Breiter, 1928

Tych kilka scen rzuconych na papier zaledwie że są dramatem, ale są klejnotem słowa.
Tadeusz Żeleński-Boy, 1928

Teatr Kropka Thetre    
Autorski osobny Teatr Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz założony w Syndey działa od 1997 roku. Działania twórcze w Australii, Albanii, Anglii, Armenii, Brazylii, Bułgarii, Emiratach Zjednoczonych, Finlandii, Francji, Iranie, Izraelu, Karabachu, Karelii, Kazachstanie, Kosowie, Luksemburgu, Macedonii, Osetii, Polsce, Rumunii, Słowacji, Szkocji, Szwecji, Ukrainie.

Jolanta Juszkiewicz – absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu. Staże teatralne w Indiach w Sri Ram Center, w Norwegii przez uczestników warsztatów Grotowskiego, w Kanadzie wśród Indian tancerzy Alejandro Ronceria. W Australii skończyła Performing Arts Studies na Sydney University i założyła teatr Kropka Theatre. Razem z artystami różnych kultur rozwinęli indywidualną metodę pracy oraz repertuar w języku angielskim. W ramach otrzymanych grantów od Australian Council for Arts uczestniczyła w Międzynarodowej Szkole Antropologii Teatru ISTA prowadzonej przez Eugenio Barba oraz w seminariach Odine Teatre w Danii. Parokrotna stypendystka Ministra Kultury oraz Prezydent m.in. Warszawy i Marszałka Pomorskiego, nagradzana na międzynarodowych festiwalach. Teatr Kropka Theatre prezentuje swój autorski repertuar na festiwalach w Ameryce Południowej, Australii, Azji, Europie, Skandynawii, na Kaukazie, Bliskim i Dalekim Wschodzie.    

Działalność artystyczna Jolanty Juszkiewicz ma charakter bezkompromisowy. Niezmiennie pracuje w etosie, który wyznacza wysoki poziom artystyczny, nieskończenie odległy od merkantylności. Jej spektakle wyróżniają się oryginalnością tak pod względem formy jak treści. Konsekwentnie poszukuje równowagi pomiędzy słowem, a pozawerbalnymi środkami wyrazu. Niestrudzenie bada delikatną materię rozpiętą miedzy człowiekiem a historią, losem indywidualnym a zbiorowym. Mateusz Kanabrodzki

Więcej o Teatrze Kropka https://kropkatheatre.wixsite.com/website-2?fbclid=IwAR22Szro00DmwBaNuCJPht3xZwP_Q1qXk3juWU0yjdMq2A8Zd8Lrqw3d9ew

18,19 września, godz. 17.00
Park Książęcy w Zatoniu

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework