To już drugi Zielonogórski Salon Poezji poświęcony Agnieszce Osieckiej, znakomitej autorce tekstów piosenek, poetce, pisarce! Tym razem skupimy się, nie na jej twórczości, ale na listach, które wymieniała z Jeremim Przyborą, satyrykiem, poetą, aktorem, współtwórcą  ,,Kabaretu Starszych Panów'' i ,,Kabaretu Jeszcze Starszych Panów''. Listy na wyczerpanym papierze - zbiór korespondencji Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, dwójki kochanków i geniuszy słowa.

Wybrane fragmenty czytać będą aktorzy Alicja Stasiewicz i Lech Mackiewicz  oraz (gościnnie) Beata Biały, pisarka, dziennikarka, autorka książki pt. Osiecka. Tego o mnie nie wiecie.
Scenariusz Aleksandra Kucza. Gospodarz Salonu dr Andrzej Buck.

Listy na wyczerpanym papierze - listy z lat 1964-1966 to fenomenalny zapis literackiej fascynacji i intymnej relacji dwójki artystów, arcymistrzów polskiej poezji. On - dystyngowany starszy pan, geniusz słowa, liryczny humorysta. Ona - piękna, młoda i trochę szalona. Rządzą wyobraźnią milionów wrażliwców. Ich piosenki zna cała Polska. Ale nikt nie zna dziejów ich wzajemnego uczucia, romansu przez lata ukrywanego, burzliwego, dramatycznego i wzruszającego jak ich wiersze. Ta książka - miłosne listy Jeremiego i Agnieszki - zdejmuje zasłonę z tego uczucia i ukazuje całe jego piękno.

Trafił swój na swego. Takie talenty, takie urody, takie inteligencje i takie poczucia humoru zdarzają się raz na 100 lat! Obydwoje byli dziećmi szczęścia obdarzonymi przez los więcej niż talentem. Geniuszem. Czyli kłopotem. Ich uczucie nie służyło nikomu oprócz nas, czytelników. Ale z tej dziwnej miłości powstały najpiękniejsze piosenki.  W tych piosenkach i w listach ich uczucie żyje do dziś. Magda Umer

Wydarzenie z udziałem publiczności. Wstęp przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
Wszystkich, którzy nie mogą być z nami na żywo, zapraszamy przed ekrany komputerów i smartfonów. Zielonogórski Salon Poezji transmitowany będzie na FB WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze, o godzinie 17.00.

13 czerwca 2021, godz. 17.00, Sala im. Janusza Koniusza Biblioteki Norwida. Serdecznie zapraszamy!


Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework