26 września br. o godz. 17.00 odbyła się projekcja filmu „Żelazny most” w reż. Moniki Jordan-Młodzianowskiej z udziałem Łukasza Simlata, cenionego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, od 2007 związanego z warszawskim Teatrem Powszechnym. Rozmowę prowadził Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.Łukasz Simlat - Słynie z tego, że jest pracoholikiem, który z wielką dbałością przygotowuje się do każdej z otrzymanych ról. Decyduje się jedynie na takie propozycje, które pozwalają mu “wejść w rolę”. Jak twierdzi w jego pracy nie ma miejsca na “udawanki”.Aktor zdradził, jak wyglądały początki jego przygody w zawodzie, z jakimi przeciwnościami spotkał się na swojej drodze oraz w czym z dzisiejszej perspektywy upatruje klucz do osiągnięcia sukcesu. „Jedyną obroną w naszym zawodzie jest to, co mamy w środku. Ważne jest posiadanie świadomości o własnej wartości i zdolności do samokrytycyzmu.”
„Każdy na w swoim życiu zawodowym natrafi na jakiś kamyk milowy, który jest dla niego ważnym momentem, który go zmienia. To nie musi być tak, że jest on widoczny z zewnątrz. Ważne, że będzie to ważna chwila. Warto ją zapamiętać.” Dla Łukasza Simlata  takim symbolicznym momentem stała się epizodyczna rola w serialu „Sfora” u boku m.in. Krzysztofa Kolbergera, w którym partnerska współpraca z doświadczonymi kolegami na planie pomogła mu zrozumieć własną wartość jako aktora. Podkreśla, że zawód aktora nie sprowadza się jedynie do odgrywania tekstu zastanego w scenariuszu. Kreacyjny wkład aktora w dialogi, a nawet znaczące zmiany scen są możliwe i często rodzą się już podczas pracy na planie, właśnie dzięki dobrze przygotowanym do roli aktorom.
„Ważne jest żeby oglądać zagraniczne filmy, mobilizować w ten sposób swoją wyobraźnię (...) Walorem kina jest to, że można tak porozpychać sceny, żeby nie było widać szwów.”
Na pytanie co by powiedział sobie na początku aktorskiej drogi, ale z dzisiejszej perspektywy 20 lat doświadczenia, Łukasz odpowiedział: „Zawsze na spokojnie i zawsze na 100%”.

Tylko od 2016 roku Łukasz Simlat zdążył zagrać w 26 produkcjach! Wśród nich są cieszące się uznaniem widzów i krytyków filmowych polskie filmy fabularne m.in. “Boże ciało”, “Fuga”, a wcześniej “Zjednoczone stany miłości” czy “Amok”. Aktor w tym okresie występował także na małym ekranie. Grał m.in. w “Belfrze”, serialowym hicie produkcji Canal+, pierwszym polskim serialu Netflixa “1983”, czy w “Pakcie”, jednej z największych serialowych produkcji HBO ostatnich lat. Jest dwukrotnym laureatem nagrody za najlepszą rolę drugoplanową na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W jego dorobku aktorskim jest także bogato zapisana karta teatralna. Grał m.in w: Teatrze Narodowym, Teatrze Polonia, czy Teatrze Studio. Źródło: Łódzka Szkoła Filmowa / Spotkanie z Łukaszem Simlatem!

Żelazny most
reżyseria
Monika Jordan-Młodzianowska
scenariusz
Monika Jordan-Młodzianowska
Dramat
Polska, 2019
1h 24'
 
 Pracujący na stanowisku sztygara Kacper ma romans z żoną swojego przyjaciela, Oskara, też górnika. Żeby spotykać się z kochanką, wysyła Oskara do pracy na dalekie i niebezpieczne odcinki. W trakcie jednej ze schadzek Oskar zostaje zasypany, a kochankowie rzucają się w wir akcji ratowniczej.

 

 

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework