13 września odbyło się w Cafe Film spotkanie z Sebastianem Stankiewiczem, aktorem który obecnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu i Teatrem Dramatycznym w Warszawie.
Laureat nagrody za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Pan T. na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rozmowę z gościem Festiwalu moderował Łukasz Maciejewski, filmoznawca.

Urodzony w Bolesławcu w roku 1978. Od najmłodszych lat wykazuje talent aktorski. Już jako mały chłopiec odkrywa, że ma zdolność rozśmieszania ludzi. W latach 1997-1999 stawia pierwsze aktorskie kroki w Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu (specjalizacja teatralna), następnie studiuje filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim (1999-2002), a w 2002 rozpoczyna naukę na wydziale lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, którą kończy w 2006 roku. Od tego czasu regularnie gości na ekranach telewizyjnych i kinowych i deskach teatralnych.

W teatrze debiutuje w 2008 roku w spektaklu „1 2 3 4 BABA JAGA PATRZY" w reżyserii Thomasa Harzema w Teatrze Wytwórnia. Występuje głównie we Wrocławiu, Wałbrzychu i Warszawie, gdzie tworzy wiele kreacji docenionych zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Gra między innymi w głośnym spektaklu duetu Strzępka-Demirski „Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i ....Andrzej" oraz u Bartka Frąckowiaka w „W Pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z innych". Ponad to daje się poznać jako aktor musicalowy. Od trzech lat z wielkim powodzeniem występuje w przedstawieniu "Hair" we wrocławskim teatrze Capitol w reżyserii Konrada Imieli.

Dla filmu Stankiewicza odkrywa Bodo Kox. To właśnie u niego debiutuje w 2007 roku w nagradzanej niezależnej produkcji "Nie panikuj". Partneruje mu sam Marcin Dorociński. Od tamtej pory Stankiewicz dzieli swój filmowy czas miedzy produkcjami niezależnymi a produkcjami komercyjnymi. Aktor daje się poznać szerokiej publiczności występując w „Listach do M" (Misiek, redakcyjny kolega postaci granej przez Maćka Stuhra), „Popiełuszko. Wolność jest w nas" czy w filmie „Dżej dżej" w reżyserii Macieja Pisarka. „Stanki" chętnie współpracuje ze studentami szkół filmowych. Do ważnych ról należy zaliczyć występ w etiudzie „Brzydkie słowa" (2009), „Takich dwóch jak nas troje..."(2011) oraz „Kino" (2013).
Dla miłośników srebrnego ekranu pozostaje mistrzem drugiego planu - tworzy niezliczone epizody w popularnych serialach m.in. „Odwróceni", „Niania", „Kryminalni", „39,5", „Galeria" czy „Ojciec Mateusz".

Fot. Aneta Michałowska

 

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework