Wieczór z Patronem Festiwalu - Kaliną Jędrusik

W najbliższy czwartek, 3 września 2020 r., o godz. 18.00, w ramach tzw. Forpoczty 6. KOZZI Film Festiwal zapraszamy na Wieczór poświęcony Kalinie Jędrusik, jednej z patronek tegorocznego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki - 6. KOZZI Film Festiwal.

Podczas tego wieczoru przedstawimy sylwetkę aktorki, dorobek artystyczny oraz zapoznamy publiczność z jej znanymi i tymi mniej znanymi piosenkami. Zaprosimy także na projekcję filmu pt. "Gdzie jest trzeci król", reż, Ryszard Ber.

Nazywana była piękną i zdolną. Przeczyła wszelkim normom i bez problemu wprawiała rozmówców w zakłopotanie. Traktowano ją jak rzadkie zjawisko, które hipnotyzuje i wciąga. Wielu marzyło, aby stać się nią choć na jeden dzień. Niestety, mało kto odważyłby się żyć tak, jak ona. Kalina Jędrusik, kolorowy ptak szarego PRL-u, który już 3 września o 18:00 stanie się obiektem naszych dyskusji podczas tzw. ,,Wieczoru z Patronem’’.
Debiutowała na scenie gdańskiego Teatru Wybrzeże u Lidii Zamkow, w 1953 roku. Ujęła widzów rolą Katii w ,,Barbarzyńcach’’. Sama zaś zauroczyła się kierownikiem literackim teatru, Stanisławem Dygatem. Spacerując brzegiem morza myślała: ,,To będzie kiedyś mój mąż’’. Faktycznie, tak też się stało. Żona Dygata odkryła jego romans z młodszą o szesnaście lat aktorką i zażądała rozwodu. Kochankowie zaś pobrali się w 1955 roku, a następnie opuścili wybrzeże, przeprowadzając się do Warszawy, gdzie kariera Kaliny nabrała tempa. Dziewczyna zaczęła występować w Teatrze Narodowym, Współczesnym, Komedia, Rozmaitości oraz Polskim.
Od tamtego czasu jej życie się zmieniło. Stała się przez niektórych uwielbiana, a przez niektórych nienawidzona, ale przede wszystkim, była niesamowicie popularna. Wszystko dzięki ciekawym rolom, których się podejmowała. Zagrała m. in. Ofelię w ,,Zamku Szwecji’’ Andrzeja Łapickiego, Katarzynę u Zbigniewa Bogdańskiego (,,Poskromienie złośnicy’’), czy też George Sand w ,,Lecie w Nohant’’, autorstwa Wojciecha Solarza.
Mało kto wie, że adaptacja ,,Śniadania u Tiffany’ego’’ stworzona została właśnie z myślą o Kalinie, która zagrała tam smutną Holly Golightly. Sztuka nosiła tytuł ,,Sceny z życia Holly Golightly’’.
Swoją największą popularność aktorka zdobyła dzięki występom telewizyjnym i zdecydowanie należy tu podkreślić jej współpracę z Gustawem Holoubkiem, bowiem to właśnie dzięki niemu Kalina zadebiutowała w Teatrze TV, podejmując się roli Kleopatry w słynnym ,,Cezarze i Kleopatrze’’.
W gwiazdę przeistoczyła się w roku 1960, podczas gdy nagrała pierwsze utwory dla Radiowego Studia Piosenki i pojawiła się po raz pierwszy w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów. Jej śmierć, ma natomiast wątek miłosny w tle, bowiem kochała koty, ale to właśnie przez nie zmarła.
Warto odwiedzić nas już czwartek, aby zapoznać się z wieloma ciekawostkami dotyczącymi Kaliny. A będzie ich wiele, bo czy o prowokatorce można mówić krótko i nudno?

Wieczór z patronem - Kaliną Jędrusik odbędzie się w sali im. Janusza Koniusza WiMBP w Zielonej Górze (Kino Norwid).

Na spotkanie oraz projekcję filmu "Gdzie jest trzeci król" w reż. Ryszarda Bera obowiązują bezpłatne miejscówki. Rezerwacje: w godz. 7.00-15.00 - nr tel.: 68 45 32 600; mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zakup i wydawanie miejscówek na wybrane wydarzenia odbędzie się przy specjalnie przygotowanym stanowisku w holu głównym Biblioteki, parter (al. Wojska Polskiego 9; 65-077 Zielona Góra) od 3 września br. w godzinach 10.00-19.00.

Przypominamy o obowiązujących procedurach sanitarnych przyjętych na czas stanu epidemii (dezynfekcja rąk, noszenie maseczki lub przyłbicy, dystans społeczny). Przy odbiorze miejscówek uczestnicy zobowiązani są do podpisania Oświadczenia o stanie zdrowia oraz Klauzuli informacyjnej o ochronie danych osobowych.

Cały program Festiwalu znajdą Państwo na stronie: http://www.festiwal.norwid.net.pl/

Go to top
Template by JoomlaShine