KOZZI FILM FESTIWAL
7(10). FESTIWAL FILMU, TEATRU I KSIĄŻKI
KOZZI PSZONIAK MACHALICA
15-19 WRZEŚNIA 2021


W dniach 9-13 CZERWCA 7(10). KOZZI FILM  FESTIWAL poprzedzi FORPOCZTA. ZAPRASZAMY!

Szczegółowy harmonogram poniżej:


9 czerwca 2021 (środa)

godz. 18.00   Rysunki Norwida – otwarcie wystawy oryginalnych rysunków Cypriana Norwida ze zbiorów WiMBP z okazji 200. urodzin patrona Biblioteki.
Galeria Przechodnia przed gmachem Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9

godz. 18.30   Czytelnia Dramatu Farmaceuta w reż. Anny Dykczak, dramatopisarki, reżyserki filmowej. Czyta aktorka Anna Stasiak. Wydarzenie z udziałem Autorki
oraz Łukasza Maciejewskiego, krytyka filmowego i teatralnego.
Prowadzenie dr Janusz Łastowiecki. Pomysłodawca; Gospodarz cyklu dr Andrzej Buck.
Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9


10 czerwca 2021 (czwartek)

godz. 17.00   Zaraźliwy uśmiech – wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Czesława Przęzaka, artysty plastyka, malarza, karykaturzysty, członka Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
Galeria Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9

godz. 19.00  Wojciech Pszoniak. Poeta Filmu i Teatru.   Wydarzenie z udziałem Łukasza Maciejewskiego, krytyka filmowego i teatralnego oraz Zdzisława Wardejna, aktora, reżysera.
Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9


11 czerwca 2021 (piątek)

godz. 18.00   Piotr Machalica. Portret Artysty. Spotkanie z udziałem Łukasza Maciejewskiego i Zdzisława Wardejna.

godz. 20.00   Wysocki, Młynarski… – koncert Krzysztofa Machalicy dedykowany Bratu. Towarzyszy Natasza Smirnowa – fortepian, aranżacje utworów.
Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9

13 czerwca 2021 (niedziela)

Uprzejmie informujemy, iż zaplanowane na niedzielę, 13 czerwca, otwarcie Skweru Poetów przy Bibliotece Norwida z przyczyn technicznych zostało przełożone na inny termin. O nowym terminie będziemy informować. Za ewentualne niedogodności przepraszamy.

godz. 17.00   Zielonogórski Salon Poezji  Listy na wyczerpanym papierze Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Czytają aktorzy Alicja Stasiewicz i Lech Mackiewicz. Gościnnie Beata Biały, autorka książki Osiecka. Tego o mnie nie wiecie. Scenariusz Aleksandra Kucza. Gospodarz Salonu Andrzej Buck.
Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9

Forpoczcie towarzyszą projekcje fragmentów filmów z rolami Wojciecha Pszoniaka, Piotra Machalicy, Macieja Kozłowskiego.

Wydarzenia odbywają się z udziałem publiczności. ZAPRASZAMY!

Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9. Limitowana liczba miejsc. Wstęp przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Transmisja www.Facebook.com/festiwalzgora oraz YouTube WiMBP Norwid

 

 

 

 


 

 

KOZZI FILM FESTIWAL
6. Festiwal Filmu, Teatru i Książki
KOZZI KOBIELA JĘDRUSIK
10 - 13 września 2020

FORPOCZTA

3 września - Sylwetka: Kalina Jędrusik, 9 września - Sylwetka: Bogumił Kobiela. Inauguracja Festiwalu.

ZIELONA GÓRA – ŻARY – WIECHLICE

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka tego urodzonego w Kargowej artysty: Kozzi Gangsta Film. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora, a inicjatorami Festiwalu byli: Sebastian Ciemnoczołowski, ówczesny burmistrz Kargowej, Anna Kowalska, żona Maćka Kozłowskiego i Andrzej Buck, dyrektor Festiwalu. Jego zamysł od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im jednakże talentem i kreacją.

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku staje się miastem filmu i teatru, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków, autorów książek, miastem oferującym projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach, warsztaty filmowo-teatralne i literackie.

Po 9 latach Festiwal urósł do jednego z ciekawszych wydarzeń filmowych w kraju i znakomicie wpisał się w pejzaż lubuskich inicjatyw filmowych, tuż obok Lubuskiego Lata Filmowego oraz Solanina.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od początku, poza pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, są to członkowie stowarzyszeń współpracujących z Biblioteką – wcześniej Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, od 2019 roku także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego.
Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego. Wzbogacony jest o elementy społeczno-obyczajowe, kino prowincji, współczesne kino niemieckie, taktuje o związkach kina z literaturą, książką i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu jest budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych.

Przedsięwzięcia festiwalowe skupione są wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020, Kozzi Gangsta Film, Dokument na Kozzi, Kino znad granicy, Retrospektywy, Zielonogórskie Konotacje, a także cykle autorskie: Retrospektywa Kino wg Andrzeja Draguły i Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie Łukasza Maciejewskiego.

Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywają także działania okołoteatralne i muzyczne oraz książka filmowa i teatralna.

W kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Kozzi… i tu zawsze dwie ważne postaci nieżyjących, kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów byli: w 2015 roku Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 Andrzej Nardelli, Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi, w 2018 roku Gustaw Holoubek i Janusz Głowacki, a roku ubiegłym – Elżbieta Czyżewska i Tadeusz Fijewski.
Prezentacje odbywają się w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z ofertą festiwalową. Są to: namiot Café Film na placu przy Filharmonii Zielonogórskiej, Kino Norwid w sali im. J. Koniusza Biblioteki Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino Macieja Kozłowskiego w Multimedialnym Centrum dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Norwida, Kino na Górze w mediatece Góra Mediów, Scena II Piętro w sali wykładowej Biblioteki.

W Żarach, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury i dyrektorem Romanem Krzywotulskim, prezentacje odbywają się w Sali Widowiskowej LUNA ŻDK i Galerii ŻDK.

11 września w Pałacu w Wiechlicach k. Szprotawy odbędzie się Gala Festiwalowa z wręczeniem nagród i statuetek Klaps. Goście artystyczni Gali: Wojciech Skibiński i Krzysztof Taraszka, aktorzy Teatru Słowackiego w Krakowie - Koncert Cohen w Teatrze.

GOŚCIE tegorocznej edycji:

Marian Opania - gość specjalny,

Mikołaj Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Bartosz Kruhlik, Lech Dyblik, Małgorzata Pritulak, Zdzisław Wardejn, Tomasz Włosok, Sebastian Stankiewicz, Barbara Kurzaj, Wojciech Skibiński, Krzysztof Taraszka, Bernd Buder, Łukasz Maciejewski, to niektórzy goście Festiwalowych wydarzeń.

W POST SCRIPTUM   Łukasz Simlat i Łukasz Maciejewski (26 września 2020, projekcja filmu Żelazny most, reż. Monika Jordan-Młodzianowska, Polska 2019, 1h 24') 

oraz Andrzej Seweryn w monodramie Szekspir forever! wg koncepcji artystycznej aktora na motywach utworów Szekspira (5 października 2020)

Festiwalowi od początku towarzyszy bezpłatny katalog elektroniczny i papierowy, który poza programem, zawiera informacje o wszystkich wydarzenia festiwalowych wraz z oprawą zdjęciową i miejscem na autografy.

Tegorocznej edycji Festiwalu ponadto towarzyszą dwie wystawy: 

Niech żyje Pippi! - wystawa poświęcona postaci Pippi Pończoszanki z okazji jej 75. urodzin. Ekspozycja przygotowana przez Astrid Lindgren Company, Instytut Szwedzki i Ambasadę Szwecji w Polsce. Wystawa czynna od 4-18 września, Galeria Biblioteki.

Festiwal Filmu i Teatru. Kozzi Film Festiwal - retrospektywa Festiwalu. Wystawa czynna od 7-30 września, hol Biblioteki.

 

 

www.festiwal.norwid.net.pl

https://www.facebook.com/festiwalzgora


Dyrektor artystyczny i koordynator projektu: Andrzej Buck
Szef organizacyjny: Anna Polus
Prezes Stowarzyszenia Kozzi Film Festiwal: Anna Wojniusz
Prezes ZUTW: Zofia Banaszak
Dyrektor Żarskiego Domu Kultury: Roman Krzywotulski

Go to top
Template by JoomlaShine