Rozmowy o Gustawie Holoubku z Magdaleną Zawadzką i Janem Holoubkiem oraz prezentacja książek Wspomnienie z niepamięci, Moje szczęśliwe wyspy
 
 
Magdalena Zawadzka - Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jako nastolatka występowała w telewizyjnym Młodzieżowym Studiu Poetyckim. Jest absolwentką PWST w Warszawie (1966). Debiutowała w wieku 18 lat w filmie Jana Rybkowskiego pt. Spotkanie w Bajce (1962). W 1966 roku zagrała główną rolę w komedii Pieczone gołąbki u boku Krzysztofa Litwina i w tym samym roku w komedii muzycznej Mocne uderzenie z Jerzym Turkiem.
Popularność zdobyła dzięki roli Basi Wołodyjowskiej w filmie Pan Wołodyjowski i serialu Przygody pana Michała (1969). Rola Baśki Wołodyjowskiej przyniosła aktorce ogromną popularność i sympatię widzów, które pogłębiły jej role w Teatrze TV (Lady Makbet w Makbecie i tytułowa rola w Poskromieniu złośnicy).
Zagrała m.in. w filmach: Rozwodów nie będzie, Klucze, Mazepa (Gustaw Holoubek był reżyserem i scenarzystą), Noce i dnie, Sublokator, Goodbye Rockefeller czy Łabędzi śpiew. Występowała gościnnie na deskach m.in. Teatru Scena Prezentacje w Warszawie. W 1996 roku użyczyła głosu w kreskówce Zakochany kundel. Gościnnie wystąpiła w serialach: Wojna domowa, Dziupla Cezara, Plebania. W serialu Samo życie grała rolę Danuty Jankowskiej, matki Teresy. Wystąpiła jako matka Piotra Korzeckiego w 4 serii serialu Magda M.
 
Jan Holoubek - Reżyser, operator i aktor filmowy urodzony 4 marca 1978 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (2001). Współpracował, jako autor zdjęć lub operator kamery, przy pełnometrażowych produkcjach fabularnych i serialach. Realizuje również reklamy oraz współpracuje przy realizacji Teatru Telewizji (m.in. Król Edyp w 2005, Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca w 2003).
Wywodząc się z artystycznej rodziny (oboje rodzice powszechnie znani w filmowym i teatralnym świecie), odżegnuje się od schematu potomka sławnych rodziców.
Wyreżyserował i nakręcił operatorsko znakomity film dokumentalny Słońce i cień, o Gustawie Holoubku i jego przyjacielu Tadeuszu Konwickim.
 
Wspomnienia z niepamięci - wybitny aktor, reżyser, pedagog w niezwykłej książce powraca do czasów dzieciństwa i młodości w rodzinnym Krakowie. Opowiada o swoich bliskich, przyjaciołach, kolegach i nauczycielach, pierwszej miłości i pierwszych krokach w teatrze. Prowadzi nas ulicami ukochanego miasta, którymi chodził codziennie, pozwala odczuć jego klimat, koloryt i magię, z pietyzmem odtwarzając atmosferę lat przedwojennych, czasu okupacji i pierwszych lat po wojnie. Z właściwym sobie taktem sięga do przeszłości, bez odsłaniania zawodowych tajemnic.
Ukazało się już pięć edycji Wspomnień z niepamięci, wydawanych w kolejne rocznice śmierci Gustawa Holoubka. Każda z nich jest modyfikowana. Ostatnia została wzbogacona wieloma zdjęciami z archiwów rodzinnych i zbiorów muzealnych oraz po raz pierwszy publikowaną młodzieńczą twórczością aktora. To książka dla miłośników teatru i pięknego słowa, dla tych, którzy podziwiali i kochali Gustawa Holoubka, i dla tych, w których pamięci wciąż żyje.
 
Moje szczęśliwe wyspy - powiedzenie „podróże kształcą” ma swój głęboki sens i tego się trzymam – mówi autorka i zabiera nas na wyprawę. Ciekawie, wnikliwie, z dystansem, a przede wszystkim z wrodzonym poczuciem humoru opowiada o tym, co drogie jej sercu. Ale też o tym, co tylko pozornie jest zwyczajne.
Tytułowe szczęśliwe wyspy to nie tylko zakątki na całej kuli ziemskiej, odwiedzane przez pełną pasji podróżniczkę. To także spokojne przystanie, do których wracamy we wspomnieniach: ludzie, chwile, przedmioty i miejsca – kotwice łączące nas mocno z przeszłością, z najmilszym światem.
To opowieści o przyblokowym podwórku i dziecięcych zabawach, wspomnienia codziennego życia, dawnego smaku chleba, truskawek i wody z saturatora, anegdoty związane z ludźmi i sprawami, do których po latach, tak jak autorka, lubimy powracać – jak do bezpiecznej przystani.
 
8 czerwca, godz. 18.00, kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra
 
 

Rozmowy o Januszu Głowackim z Oleną Leonenko i promocja książki Elżbiety Baniewicz

 

Olena Leonenko - urodzona w Kijowie w 1966 roku ukraińska pieśniarka, kompozytorka muzyki teatralnej, choreograf, aktorka, pedagog śpiewu i ruchu scenicznego. Od 1990 roku mieszka w Polsce. Skomponowała muzykę do ponad 20 przedstawień teatralnych i telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych. Pracowała m.in. z Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Krystianem Lupą, Józefem Opalskim, Agnieszką Glińską, Krzysztofem Warlikowskim.
W 2004 roku Gustaw Holoubek zaprosił ją do współpracy z Teatrem Ateneum. Monodramy muzyczne: Noc z Wertyńskim, Ech raz jeszcze raz, czyli taniec z pamięcią powstały pod opieką artystyczną Gustawa Holoubka i literacką Janusza Głowackiego. Kolejne przedstawienie muzyczne Jesienin, wg scenariusza Janusza Głowackiego,
wyreżyserował Józef Opalski. Artystka ma w repertuarze ponad 500 ludowych pieśni rosyjskich, ukraińskich, żydowskich i polskich. Wydała trzy płyty: Miłość po rosyjsku, Noc z Wertyńskim, Jesienin.
Aktualnie, w Teatrze Syrena, gra postać Olgi w przedstawieniu pt. Obłomow w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej i Wojciecha Malajkata.
Gra także w filmach, m.in.: W ciemności Agnieszki Holland, Boisku bezdomnych Katarzyny Adamik, Rewersie Borysa Lankosza oraz serialach: Ekipa w reż. Agnieszki Holland, Glina w reż. Władysława Pasikowskiego, Ratownicy w reż. Marcina Wrony. Wcieliła się też w postać Oksany w serialu Barwy szczęścia Ilony Łepkowskiej i Tadeusza Lampki. Była stypendystką Amerykańskiego Institute for Democracy in Eastern Europe i dwukrotną stypendystką Fundacji im. Stefana Batorego. Prywatnie była żoną Janusza Głowackiego.
Powołała do życia grupę teatralną Wydybaj. Podróżując wraz z nią po zakątkach całej Ukrainy, poszukiwała najdawniejszych źródeł ukraińskiej kultury, pozostałości pogańskich zwyczajów i rytuałów, badała technikę rytualnego śpiewu i gromadziła pieśni. Złożyły się one na jej późniejszy szczególny i niepowtarzalny repertuar.
Artystka daje cykliczne koncerty w Teatrze Małym w Warszawie, z przebogatym i różnorodnym repertuarem pieśni ukraińskich, żydowskich, rosyjskich z gromadzonej przez nią w ciągu całych lat skarbnicy. Olena Leonenko występowała z wieloma recitalami w Polsce oraz w Mediolanie, Paryżu, Berlinie, Pradze i Kijowie.

Fot. Hanna Prus

Elżbieta Baniewicz - polska krytyk teatralna, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i autorka monografii; między innymi o Kazimierzu Kutzu, Annie Dymnej, Januszu Gajosie i Erwinie Axerze.
Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Literacko-Teatralnego przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2009 roku na Uniwersytecie Wrocławskim otrzymała stopień doktorski na podstawie rozprawy pt. Erwin Axer - słowo i myśl (promotorem pracy był prof. Andrzej Żurowski). Wykłada na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Pracowała jako kierownik literacki w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu (1972-1973) oraz Teatrze Ziemi Mazowieckiej w Warszawie (1973-1975). W latach 1976-1982 była radcą w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Od 1972 roku publikowała m.in. w „Teatrze” (którego redaktorką była w latach 1982-1989), „Kulturze”, „Thèâtre en Pologne”. Współpracuje także z pismami zagranicznymi: nowojorskim - „Performing Art Journal”, kalifornijskim - „Theatre Journal”, zurychskim - „Individuälitat, Das Magazine”.
Od 1990 roku kieruje działem teatralnym miesięcznika „Twórczość”, zasiada w Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Za wydaną przez wydawnictwo Marginesy biografię pt. Gajos Elżbieta Baniewicz otrzymała „Pióro Fredry” 2013.
W 2015 roku została odznaczona Brązowym Medalem Załużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie literatury.

Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego - Pełna zwrotów akcji opowieść o losach polskiego pisarza, który po wprowadzeniu stanu wojennego zamieszkał w Nowym Jorku. Janusz Głowacki – znany i uznany w Polsce autor opowiadań, felietonów i scenariuszy filmowych zaczynał życie za oceanem jako nikomu tam nieznany pisarz. W kilka lat stał się jednym z najczęściej nagradzanych dramaturgów, tłumaczonym na kilkadziesiąt języków, a jego sztuki trafiły do kilkudziesięciu teatrów w Ameryce oraz na świecie.
Grano je na scenach od Waszyngtonu, Los Angeles, Nowego Jorku, Chicago, Buenos Aires, Paryża, Londynu po Tajpej, Moskwę, Bonn, Pragę, Kijów czy Madryt. Książka Elżbiety Baniewicz opowiada o tych sukcesach, ale przede wszystkim stawia pytania: jak i dlaczego tak poważny sukces polskiego pisarza stał się możliwy. Książka świetnie udokumentowana i wspaniale zilustrowana.

13 czerwca, Festiwal Café (namiot na deptaku), Zielona Góra:
godz. 13.00 Spotkanie z…Olena Leonenko, rozmowa o Januszu Głowackim
godz. 14.00 Promocja książki "Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego" Elżbiety Baniewicz

 

Gabriela Muskała w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim

Gabriela Muskała - aktorka filmowa i teatralna, laureatka wielu festiwali, a także prestiżowych nagród przyznawanych przez krytyków i publiczność. Grała m.in. w przedstawieniach Mariusza Grzegorzka, Barbary Sass, Marka Fiedora. Za rolę w filmie Wymyk w reżyserii Grega Zglińskiego została nagrodzona na festiwalu w Gdyni (2011).
Popularność przyniosły jej role w serialach Londyńczycy, Głęboka woda i Paradoks. Ostatnio zagrała w filmie Kingi Dębskiej Moje córki krowy (nominacja do Orła dla najlepszej aktorki, 2016) i w Wołyniu Wojciecha Smarzowskiego (2016) oraz w najnowszym filmie Marka Koterskiego pt. 7 Uczuć, którego premiera odbędzie się jesienią br. Gra główną rolę i jest autorką scenariusza do filmu pt. Fuga (reż. Agnieszka Smoczyńska), który miał swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes w konkursie Semaine de la Critique.

Fot. Katarzyna Klimkowska

Łukasz Maciejewski - dziennikarz, krytyk filmowy, krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, wykładowca dziennikarstwa na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Laureat nagród dziennikarskich: „Złotej Róży”, „Uskrzydlonego”, „Dziennikarskiej Weny”.
Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.
Pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie, także dyrektora artystycznego Festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Jest ambasadorem projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, kuratorem filmowym Małopolskiego Ogrodu Sztuku (MOS) w Krakowie.
Współpracownik prestiżowych czasopism i portali, publicysta na portalach HBO, Queer.pl, AICT Polska oraz Fipresci.org. Zasiada w kapitule Paszportów Polityki w kategorii film oraz w kapitule Nagrody im. Stefana Treugutta polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT dla twórcy Teatru TV.
W Centrum Sztuki Mościce prowadzi kino Millennium, a w nim autorski cykl „Goście Łukasza Maciejewskiego”. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS) w Krakowie prowadzi cykl „Przywrócone arcydzieła”, we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym jest gospodarzem „Magla filmowego”. Jest kuratorem cyklu „Big Book Movie” w Big Book Festival w Warszawie. Autor comiesięcznych autorskich cykli filmowych w warszawskiej Bibliotece im. Staszica: „Aktorki na Bielanach” oraz „Kino za Rogiem w Bibliotece”. Ambasador konkursu Nespresso Talents dla młodych filmowców.
Jest ekspertem telewizji HBO Polska, ekspertem komisji stałych PISF, członkiem Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członkiem Rady Kultury przy Prezydencie Tarnowa. Był moderatorem i współorganizatorem kilkuset festiwali i przeglądów filmowych w Polsce i w Europie. Występuje w filmach dokumentalnych. Jest laureatem wielu wyróżnień dziennikarskich oraz autorem kilku książek (Aktorki. Odkrycia, Aktorki. Spotkania, Aktorki. Portrety, Wszystko jest lekko dziwne, wywiad-rzeka z Danutą Stenką Flirtując z życiem).

Aktorki. OdkryciaKolejna publikacja znanego krytyka i dziennikarza, w której kreśli on portrety niezwykłych, wyjątkowych, silnych kobiet. Tym razem rozmawia z Grażyną Błęcką-Kolską, Sonią Bohosiewicz, Jowitą Budnik, Renatą Dancewicz, Katarzyną Gniewkowską, Urszulą Grabowską, Karoliną Gruszką, Małgorzatą Hajewską-Krzysztofik,
Dorotą Kolak, Joanną Kulig, Małgorzatą Kożuchowską, Agatą Kuleszą, Izabelą Kuną, Gabrielą Muskałą, Martą Nieradkiewicz, Mają Ostaszewską, Kingą Preis, Joanną Trzepiecińską.
Autor przeprowadza szczere rozmowy z najważniejszymi polskimi aktorkami, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiadają o swoich najszczęśliwszych i najtrudniejszych doświadczeniach.
18 historii o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. A zwłaszcza życie gwiazd. Co w karierze aktora przesądza o spełnieniu? Talent, determinacja, a może szczęście? Jak pozostać sobą, gdy jest się nieustannie ocenianym przez innych?
Aktorki. Odkrycia to zbiór opowieści o kluczowych momentach w życiu bohaterek. O wydarzeniach, od których wszystko się zaczęło.
Życie aktorów jest podobne do naszego, ale wszystko w nim wydaje się intensywniejsze. Radości i splendor większe, stres i lęk przed porażką silniejsze, a los bywa jeszcze bardziej kapryśny.

13 czerwca, godz. 17.30, Festival Café (namiot na deptaku), Zielona Góra

 

Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem - autorem książki Saga, czyli filiżanka, której nie ma

 Scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. W 1980 roku ukończył studium aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jest absolwentem Studium scenariuszowego przy PWSFTviT w Łodzi. Film 300 mil do nieba na podstawie scenariusza Harasimowicza został uhonorowany w 1989 roku Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. W 1994 roku jego scenariusz do filmu Bandyta zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie Harasimowicz brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute, gdzie jego skrypt uznano za najlepszy i podkreślano wybitne walory humanistyczne tekstu.
Według scenariuszy Harasimowicza nakręcono osiem filmów fabularnych oraz powstały seriale, m.in. Przeprowadzki, trzeci sezon serialu Ekstradycja, a także spektakle Teatru TV. Od 1989 roku był kierownikiem literackim w studiu filmowym. Opublikował trzy powieści, w popularnym magazynie miał stałą kolumnę, gdzie ukazywały się jego opowiadania. Prowadził talk-show w telewizji. Wykłada scenariopisarstwo. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Saga, czyli filiżanka, której nie ma to niezwykły portret rodziny i niejednokrotnie zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika i na moment odżywa. Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki. Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia i życie zwykłych ludzi.
Szczególnie blisko poznajemy dziadka, majora Adama Królikiewicza, legendarnego jeźdźca, mistrza olimpijskiego oraz matkę, Krystynę Królikiewicz, która zainspirowała pisarza do spisania losów rodziny. Zmarła krótko po zakończeniu pracy nad książką, latem 2017 roku. Harasimowicz napisał niepowtarzalną historyczną biografię swojej rodziny, sagę, wciągającą od pierwszych stron. Książka została nominowana do tytułu Książka Roku 2017 portalu Lubimyczytać.pl.

13 czerwca, godz. 19.00, Festival Café (namiot na deptaku), Zielona Góra

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework