Zapraszamy w ramach Kozzi Film Festiwal na zielonogórski deptak do namiotu Festival Café na spotkania: 13 czerwca o godz 17.30 z Grażyną Jagielską, autorką książki "Miłość z kamienia" i 16 czerwca o godz. 13.00 z Joanną Bator, autorką książki "Ciemno, prawie noc". Bezpłatne wejściówki dostępne w Informacji katalogowej Biblioteki Norwida.

Miłość z kamienia - Grażyna musi poddać się terapii. Leczy się w klinice stresu bojowego. Nie była na wojnie. Nie jest żołnierzem. Jest tylko żoną korespondenta wojennego.
Książka odsłania wszystkie obsesje dręczące Grażynę Jagielską. Ciągłe oczekiwanie na telefon informujący o śmierci męża. Wstrząsający widok jego przedziurawionego pociskiem plecaka. Ta boleśnie prawdziwa opowieść, o której trudno zapomnieć, nie ma odpowiednika w literaturze. Czy można leczyć się ze stresu bojowego jak żołnierze wracający z wojskowych misji, jeśli nie wyjeżdżało się na wojnę?
Bez takiego reportera, jakim jest Wojciech Jagielski, nie zrozumielibyśmy przyczyn wybuchu wielu afrykańskich wojen czy antyrosyjskich powstań i nie poznalibyśmy wewnętrznych mechanizmów uruchamiających społeczne przemiany. Jako czytelnicy i widzowie programów informacyjnych nie zastanawiamy się, jaką cenę za newsa płaci rodzina korespondenta wojennego.

Ciemno, prawie noc - Jedna z najgłośniejszych polskich powieści ostatnich kilkunastu lat. Wyróżniona Nagrodą Literacką NIKE i przeniesiona na wielki ekran przez Borysa Lankosza z Magdaleną Cielecką w roli głównej.
Reporterka Alicja Tabor po latach nieobecności wraca do Wałbrzycha, miasta, w którym się wychowywała. Nic nie jest tu tak, jak być powinno – od kilku miesięcy znikają dzieci, zwierzęta są mordowane, a mieszkańców opanowuje mesjanistyczno-narodowe szaleństwo. Z niejasnych powodów coraz więcej osób gromadzi się wokół samozwańczego przywódcy miasta, Jerzego Łabędzia, naśladowcy zmarłego proroka Jana Kołka, któremu, jak twierdzi, ukazała się przed laty wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Alicja pracuje nad reportażem o trójce zaginionych dzieci, szybko jednak okazuje się, że wraz z wyjaśnieniem tajemnicy zniknięcia Andżeliki, Kalinki i Patryka reporterka odkrywa nieznane, bolesne karty z własnej przeszłości.
Powrót do miasta dzieciństwa staje się więc dojmującym powrotem do dramatów własnej rodziny: samobójstwa zafascynowanej wałbrzyskimi legendami starszej siostry Ewy, nietypowej relacji z wciąż nieobecnym ojcem i wreszcie przedwczesnej śmierci obojga rodziców. Osobiste rozliczenie z rodzinnymi tajemnicami, przekazywaną z pokolenia na pokolenie traumą i niejasnościami powojennego okresu przesiedleń, wypędzeń i ucieczek pozwala Alicji odkryć nową własną tożsamość.
„Ciemno, prawie noc – ta zbitka słów prześladowała mnie, nie dawała o sobie zapomnieć. Gdy narodziły się z niej zalążki opowieści, przeraził mnie ich mrok”.

Grażyna Jagielska – z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania podróżniczka, z zawodu pisarka i tłumaczka. Autorka powieści (Korespondent, Fastryga, Płaskuda), przekładów, m.in. J.G. Ballarda, Fay Weldon, Joanny Trollope oraz głośnych wspomnień: Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym i Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku. Jej mąż – Wojciech Jagielski – jest pisarzem, publicystą i byłym korespondentem wojennym.

Joanna Bator - urodziła się 2 lutego 1968 roku w Wałbrzychu. Jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych - jej doktorat był poświęcony problematyce feministycznych teorii i dyskursu gender oraz konfrontacją feminizmu z postmodernizmem i psychoanalizą. Pracowała jako adiunkt na Wydziale Filozofii i Socjologii PAN, jak również wykładała na kilku innych uczelniach przedmioty związane z naukami społecznymi.
Czytelnikom Joanna Bator jest znana jako autorka powieści obyczajowych - ciepło przyjmowanych także przez krytykę i wielokrotnie nagradzanych. Od 2011 roku poświęciła się wyłącznie pisarstwu. Jest autorką tytułów takich, jak "Japoński wachlarz", "Kobieta", "Piaskowa góra" czy "Chmurdalia". Wydana w 2013 roku powieść "Ciemno, prawie noc" została wyróżniona Literacką Nagrodą NIKE. Została również uhonorowana m.in. Nagrodą im. Beaty Pawlak.
Jest miłośniczką kultury japońskiej i ekspertką w jej zakresie.

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework