Tegoroczną edycję Festiwalu inaugurujemy 11 czerwca o godzinie 19.00 w Zaułku Artystów (Zielona Góra, ul. Fabryczna 13 B). W programie spektakl "Ja jestem Żyd z Wesela" wg. R. Brandstetera w wykonaniu Zbigniewa Walerysia, aktora. Gośćmi tego wieczoru również będą Kinga Dębska, Zdzisław Wardejn, Małgorzata Pritulak. Wstęp wolny.

JA JESTEM ŻYD Z WESELA
(Wg Romana Brandstaettera)

Jak pisała noblistka Wisława Szymborska spektakl ten „… to troszeczkę śmieszna, choć w zasadzie bardzo smutna opowieść, zasłyszana i z melancholijnym humorem napisana przez Romana Brandstaettera. Jej bohaterem jest Hirsz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który pewnego dnia, nie przeczuwając co z tego wyniknie, znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Rydla. No i po kilku miesiącach wynikło. Pan Hirsz, spokojny obywatel i uczciwy kupiec, oraz jego córka Pepa, panienka przyzwoicie wychowana, znaleźli się w literaturze. (…) Taki wstyd, taka obmowa, na cały Kraków, na całą Galicję – za co, dlaczego? I nie dość, że poszkodowany został na kupieckim honorze, jeszcze stracił nazwisko, bo wszyscy zaczęli o nim mówić Żyd z Wesela”.

Dużo humoru, ale więcej ludzkiego nieszczęścia. Singer krzyczący z rozpaczą: „Ja nie jestem Żyd z Wesela, ja jestem Hirsz Singer!!!”, mówiący trzęsącym się głosem: „Niczego mi więcej nie potrzeba, tylko Pismo Święte…” – to obraz prawdziwej tragedii człowieka, nie chcącego żyć narzuconym życiem. Opowiadanie Brandstaettera jest pretekstem do szukania odpowiedzi na ile można w czyjeś życie ingerować i upubliczniać je.

Zbigniew Waleryś
Urodził się 4 października 1957 r. w Wąsoszu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego był adeptem w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jako aktor zadebiutował 3 listopada 1977 r. w Hamlecie na scenie Teatru Polskiego, w którym występował w latach 1977–1979. Następnie pracował w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze (1979–1980), ponownie we wrocławskim Teatrze Polskim (1982–1986), im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1991–1992), Dramatycznym w Legnicy (1992–1995), im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze (1995–1996), Wrocławskim Teatrze Współczesnym (1996–1997), im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (2003–2004) oraz Teatrze Polskim w Poznaniu (2008–2012).
Wystąpił także w 49 filmach fabularnych, serialach telewizyjnych i spektaklach telewizyjnych, m.in.: Sztuka kochania, Komisja morderstw, M jak miłość, Wołyń, Ojciec Mateusz, Papusza, Czas honoru, Operacja Dunaj, Wschody i zachody miasta czy Quo Vadis.

Nagrody: Teatr – nagroda na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy za rolę Józefa Trąby w spektaklu Zabijanie Gomułki (reż. Jacek Głomb), nagroda w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej w spektaklu Łemko (reż. Jacek Głomb). Film – nagroda „Złote Lwy” za role drugoplanową w filmie Papusza (reż. Joanna i Krzysztof Krauze) oraz za tę samą rolę nagroda „Złoty Szczeniak” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego, za rolę Dionizego w Papuszy nagroda „Jańcio Wodnik” na Festiwalu „Prowincjonalia” we Wrześni oraz nagroda TVP Kultura, nagroda „Best Actor” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valadolid (Hiszpania).

Go to top
Template by JoomlaShine