Ja jestem Żyd z Wesela - monodram w wykonaniu Zbigniewa Walerysia

Ja jestem Żyd z Wesela - Jak pisała noblistka Wisława Szymborska spektakl ten „… to troszeczkę śmieszna, choć w zasadzie bardzo smutna opowieść, zasłyszana i z melancholijnym humorem napisana przez Romana Brandstaettera. Jej bohaterem jest Hirsz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który pewnego dnia, nie przeczuwając co z tego wyniknie, znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Rydla. No i po kilku miesiącach wynikło. Pan Hirsz, spokojny obywatel i uczciwy kupiec, oraz jego córka Pepa, panienka przyzwoicie wychowana, znaleźli się w literaturze. (…) Taki wstyd, taka obmowa, na cały Kraków, na całą Galicję – za co, dlaczego? I nie dość, że poszkodowany został na kupieckim honorze, jeszcze stracił nazwisko, bo wszyscy zaczęli o nim mówić Żyd z Wesela”.
Dużo humoru, ale więcej ludzkiego nieszczęścia. Singer krzyczący z rozpaczą: „Ja nie jestem Żyd z Wesela, ja jestem Hirsz Singer!!!”, mówiący trzęsącym się głosem: „Niczego mi więcej nie potrzeba, tylko Pismo Święte…” – to obraz prawdziwej tragedii człowieka, nie chcącego żyć narzuconym życiem. Opowiadanie Brandstaettera jest pretekstem do szukania odpowiedzi na ile można w czyjeś życie ingerować i upubliczniać je.

Zbigniew Waleryś - Urodził się 4 października 1957 r. w Wąsoszu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego był adeptem w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jako aktor zadebiutował 3 listopada 1977 r. w Hamlecie na scenie Teatru Polskiego, w którym występował w latach 1977–1979. Następnie pracował w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze (1979–1980), ponownie we wrocławskim Teatrze Polskim (1982–1986), im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1991–1992), Dramatycznym w Legnicy (1992–1995), im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze (1995–1996), Wrocławskim Teatrze Współczesnym (1996–1997), im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (2003–2004) oraz Teatrze Polskim w Poznaniu (2008–2012).
Wystąpił także w 49 filmach fabularnych, serialach telewizyjnych i spektaklach telewizyjnych, m.in.: Sztuka kochania, Komisja morderstw, M jak miłość, Wołyń, Ojciec Mateusz, Papusza, Czas honoru, Operacja Dunaj, Wschody i zachody miasta czy Quo Vadis.

11 czerwca, godz. 19.00, Zaułek Artystów (ul. Fabryczna 13B), Zielona Góra

 

Spektakl Zła Matka

Zła Matka to spektakl o matkach, dla których macierzyństwo to nie jest szczyt marzeń. O kobietach, które nie chcą odgrywać ról, jakie im się narzuca i chcą same decydować o sobie. Chcą żeby ich głos był równie ważny jak mężczyzn. To także ironiczna opowieść o relacjach z partnerami, mężami  i kochankami. Próba opisu świata kobiet w okresie macierzyństwa, oddania odczuć kobiety w czasie porodu i tuż po nim tworzy zabawną opowieść o zmaganiach młodych matek z nową rzeczywistością, z którą przychodzi im się zmierzyć.

Maria Peszek w piosence Kobiety pistolety śpiewała: Są kobiety pistolety / i kobiety jak rakiety / chude, długie i wysokie […]. Są kobiety doskonałe / z wyrzeźbionym gładkim ciałem.
Karolina Porcari i Małgorzata Bogdańska próbują scharakteryzować każdą z takich kobiet walcząc przy tym z panującymi stereotypami, jakoby płeć piękna była słaba.

Teatr TrzyRzecze
Reżyseria: Karolina Porcari
Tekst: Krzysztof Szekalski
Muzyka: Daniel Pigoński
Choreografia: Izabela Chlewińska
Obsada: Małgorzata Bogdańska, Karolina Porcari

Czas trwania: 90 minut

13 czerwca, godz. 20.00, Kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra
Kup bilet

 

Monodram Podróż do Buenos Aires

Podróż do Buenos Aires (reż. Marian Półtoranos) – wielokrotnie wyróżniana przez widzów i krytyków jedna z najzdolniejszych aktorek średniego pokolenia, Gabriela Muskała, wciela się w rolę Walerki, głównej bohaterki Podróży do Buenos Aires – wzruszającej opowieści o nas samych. Na scenie tak jak w życiu sytuacja komiczna często wpisana jest w dramatyczny kontekst, a śmiech miesza się ze łzami wzruszenia. Dlatego koniecznie trzeba odbyć tę podróż razem z Walerką.

14 czerwca, godz. 17.00, Sala widowiskowa "Luna", Żary
14 czerwca, godz. 21.00, Kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra
Kup bilet

 

Recital Nie dokazuj miły, nie dokazuj, czyli Historie Miłosne Honzatko

"Nie dokazuj miły, nie dokazuj, czyli Historie Miłosne Honzatko" to sentymentalna podróż przez życie utkana z piosenek Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Mariana Hemara, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Turnaua, Kazika Staszewskiego w poruszających interpretacjach Marty Honzatko. Czasem wzruszający, czasem zabawny, czasem melancholijny koncert, który nikogo nie zostawi obojętnym.

15 czerwca, godz. 18.00, Kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra

 

Spektakl Donna Kamelia

Spektakl "Donna Kamelia" to zaproszenie do wspólnej teatralnej podróży… podróży w czasie… Wracamy tu do atmosfery małego przedwojennego miasteczka, położonego przy linii Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej. Jest to marzenie o podróży w daleki świat, jednym z ekspresów, które pędem mijają małą stacyjkę i tylko czasem zatrzymują się na niej....
Jest to też opowieść o tytułowej Donnie Kamelii, która potrafiła zawładnąć sercami całej męskiej części miasteczka, roztaczając swój kobiecy czar. Przez ten świat przetacza się jednak ciężka lokomotywa Historii.
Wszystko to powołuje do życia, w sposób magiczny jeden aktor - Jacek Zienkiewicz.

Sztukę wyreżyserował Waldemar Matuszewski, muzycznie oprawił Adam Gzyra, scenograficznie upiększyła Barbara Batyra, a plakatami Tomasz Róg i Dominik Mickiewicz

Czas trwania: 50 minut.

15 czerwca, godz. 18.00, Sala widowiskowa "Luna", Żary
15 czerwca, godz. 21.00, Kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra

 

Recital Piosenki z dobrym tekstem

Piosenki z dobrym tekstem to recital muzyczny składający się z piosenek m.in. Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jana Jakuba Należytego, Artura Andrusa, Andrzeja Poniedzielskiego. Koncert przeplatany jest opowieściami i anegdotami. Porywa niezwykłą energią, ale też zmusza widza do refleksji.
 
Czas trwania: 1 godzinę i 20 minut.
 
16 czerwca, godz. 16.00, Sala widowiskowa "Luna", Żary
16 czerwca, godz. 19.30, Kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra

Kup bilet

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework