KOZZI FILM FESTIWAL

5. Festiwal Filmu i Teatru

Kozzi Czyżewska Fijewski

12-16 czerwca 2019

Szczegóły:

www.festiwal.norwid.net.pl

https://www.facebook.com/festiwalzgora/

 

NASZ FESTIWAL

Jak powstał…

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, małym mieście w powiecie zielonogórskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną już w kraju, przyjął od przydomka urodzonego tu Maćka Kozłowskiego: Kozzi Gangsta Festival. Pomysłodawcą nazwy był muzyk i przyjaciel aktora, Wiesław Hołdys. Społeczność Kargowej zapamiętała Kozłowskiego nie tylko jako aktora, ale przede wszystkim wrażliwego, dobrego człowieka. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym jaki uprawiał: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im niejednokrotnie talentem i kreacją, czasem wręcz kluczowych dla filmu.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Festival i Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od początku są to członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT oraz pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej m. C. Norwida w Zielonej Górze.

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i jego ogromne powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do większego miasta – Zielonej Góry. Tak więc w 2015 roku Zielona Góra stała się miastem filmu, rokrocznie goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków i artystów aktywnych w różnych dziedzinach formy kultury, miastem pełnym filmów, spektakli teatralnych, koncertów, spotkań z twórcami, aktorami, rozmów o książkach, warsztatów filmowo-teatralnych.

Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji; współczesnego kina niemieckiego oraz związkach kina z literaturą i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu jest także budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Dlatego w kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Festiwal Filmu i Teatru Kozzi… i tu zawsze dwie ważne postaci nieżyjących kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów byli: w 2015 roku Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 Andrzej Nardelli, Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi. W roku 2018 Maciej Kozłowski, Gustaw Holoubek i Janusz Głowacki.

Go to top
Template by JoomlaShine